Jak wiemy są cztery pory roku. Wszystkie mają swoje plusy i minusy. Jedni lubią wiosnę, inni lato a jeszcze inni np. zimę. Wszystkie jednak mają wpływ na nasze zdrowie. Aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści z danej pory roku warto zdawać sobie sprawę, jaki wpływ ma na nasz organizm.
Teraz mamy w kraju dość mroźną i śnieżną zimę. A to niesie ze sobą zalety i wady. Lubią ją np. dzieci i narciarze. Mają dużo uciechy. Jednak to tylko jeden koniec kija. Na drugim końcu są niestety potencjalne zagrożenia. Mam na myśli zagrożenia dla zdrowia.
Chodzi mi tu głównie o choroby układu oddechowego typu przeziębienia i grypy, zwichnięcia i złamania kończyn na śliskiej powierzchni oraz odmrożenia..
- Choroby układu oddechowego.
Statystycznie rzecz biorąc stanowią nieco mniejsze zagrożenia niż jesienią czy w czasie przesilenia zimowo-wiosennego. Z jednym zastrzeżeniem. Takie choroby jak przeziębienie czy grypa mniej zagrażają po warunkiem, że sima jest stosunkowo łagodna i stabilna tzn. nie ma dużych wahań temperatury i nie występuje tzw. plucha, czyli roztopy śniegu.
Chodzi o to, że zarówno bakterie jak i wirusy w większości nie przeżywają w minusowych temperaturach. Zagrożenie jest w tedy, gdy się najpierw wyziębimy a potem przegrzejemy wskutek gwałtownych zmian temperatury.
Problem jest tez wtedy, gdy się nieodpowiednio ubierzemy do istniejących warunków atmosferycznych. Przy silnym wymarznięciu spada nasza odporność i gdy w ciepłym pomieszczeniu zetniemy się z wirusami lub bakteriami to zagrożenie chorobą jest poważne.
Warto wtedy zaaplikować sobie np. gorąca herbatę i witaminę C, wapno plus inny specyfiki bez recepty, które na ciebie działają. Kluczem jest szybkość reakcji. Jeśli chodzi o prawidłowy ubiór to z pewnością najważniejsze są: ubranie ciepłe, odporne na mróz, nieprzemakalne, czapka, szalik, nieprzemakalne ciepłe buty oraz rękawiczki. Prawdą jest, że najważniejsza jest ochrona głowy i stóp. Jak te części ciała zostaną przemoczone lub wymarznięte to zagrożenie choroba jest największe.
Trzeba też o tym pamiętać, że nasz domowy termometr nie zawsze pomoże w prawidłowym dobraniu ubioru przed wyjściem. Istnieje pojęcie tzw. temperatury odczuwalnej, a ta może się różnić od tej pokazanej na termometrze. Chodzi o m.in. o silę wiatru. Inaczej się odczuwa temperaturę w czasie silnego wiatru, a inaczej w czasie słabego.
- Zwichnięcia i złamania kończyn.
Występują naturalnie nie tylko zimą, lecz w tej porze roku są zdecydowania najliczniejsze.
Powodem jest oczywiście śnieg, a szczególnie lód. Jak się przed nimi bronić?
Warto słuchać codziennie prognozy pogody ze szczególnym uwzględnieniem komunikatów o opadach i gołoledzi
Wkładać odpowiednie obuwie i poruszać się tam (na ile to możliwe) gdzie chodniki i jezdnia są zabezpieczone np. wysypanym piaskiem.
Jeśli to możliwe w szczególnie trudnych warunkach pogodowych nie wychodzić z domu.
Dotyczy to szczególnie osób starszych i pań, które w przypadku osteoporozy są bardziej narażone na takie kontuzje. Warto mieć przy sobie niezawodną, naładowaną komórkę by w razie potrzeby wezwać pomoc. Nie zawsze jest w pobliżu, ktoś to może pomóc
- Odmrożenia i zamarznięcia.
Przez odmrożenia rozumiemy zmianę miejscową na skórze spowodowaną działaniem niskiej temperatury otoczenia. Warunkami sprzyjającymi odmrożeniom obok niskiej temperatury są zimny wiatr oraz wilgoć, przebywanie w bezruchu, odsłonięta skóra, obcisłe ubranie. Najbardziej narażonymi na odmrożenia częściami ciała należą uszy, nos, palce rąk i stóp, policzki, broda. Z pewnością na odmrożenia najbardziej są narażone dzieci i osoby w podeszłym wieku.
Przyczyny powstawania odmrożeń:
Inne przyczyn powstawania odmrożeń to:
- głód,
- niewystarczająca izolacja cieplna od mrozu i wiatru,
- zmęczenie,
- duża wysokość,
- hipotermia
- współistniejące urazy,
- choroby układu krążenia,
- nieprawidłowe odżywianie,
- spożycie alkoholu,
Jak powstają odmrożenia?
W chwili, gdy skóra jest wystawiona na niską temperaturę dochodzi do odruchowego skurczu naczyń oraz ograniczenia dopływu krwi do danego obszaru skóry. W naczyniach włosowatych odciętych od krążenia dochodzi do powstania drobnych zakrzepów oraz zamarzania wody w tkankach. W chwili, gdy następuje odtajanie powraca, mikrokrążenie, lecz wtedy jednocześnie dochodzi do wzrostu przepuszczalności naczyń. W efekcie tego dochodzi do powstawania obrzęków i nowych zakrzepów. Następnie powstaje odwarstwienie naskórka i tworzenie się pęcherzy. Te wszystkie zjawiska sprzyjają łatwe powstawaniu ognisk martwiczych, co często powoduje tworzeniu się zakażeń w tych obszarach skóry.
Najnowsze komentarze