Co Za Dużo To Nie Zdrowo

„Co za dużo to nie zdrowo” jest jednym z najpopularniejszych polskich przysłów.
Zgadza się z nim niemal każdy, ale co do stosowania tej zasady w życiu bywa różnie. Pomimo tego, że w treści przysłowia mówi się o zdrowiu to ta maksyma odnosi się praktycznie do każdej sfery życia. Ja jednak skupie się na jego odniesieniach do zdrowia.

Wiadomo, aby twój organizm prawidłowo funkcjonował trzeba mu zapewnić pewne określone warunki, czyli należy prowadzić zdrowy tryb życia. Co oznacza zdrowy tryb życia? Pod tym pojęciem kryje się szereg zasad, które musisz spełnić czytelniku abyś mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Mówiąc prosto trzeba dostarczyć wszystkiego tego, co twój organizm potrzebuje w określonej dla niego(indywidualnie)ilości a unikać wszystkiego tego, co mu szkodzi.

Wspomniałem wyżej, że są to wartości dość indywidualne, choć w zdecydowanej większości w tych nazwijmy to normach jesteśmy dość podobni. Mam tu na myśli to, co dostarczamy swojemu organizmowi w diecie. Wszyscy potrzebujemy wody, białka, witamin, mikro i makroelementów. Różnice, jakich ilości tego potrzebujemy wynikają z płci, wieku, rasy, klimatu oraz trybu życia.

Są naturalnie opracowane przez medycynę pewne normy, które pomagają nam się zorientować, czego i ile potrzebujemy by być zdrowym. Są to normy orientacyjne a nie bezwzględne reguły. Z tym, że biorąc pod uwagę ocenę tych norm należy uwzględnić to czy dany człowiek miał w pewnym okresie określone parametry czy nagle się zmieniły.
Część ludzi w pewnych rozsądnych granicach mają pewne niedobory lub nadmiary od urodzenia i funkcjonują z nimi prawidłowo bez widocznego uszczerbku dla ich zdrowia czy sprawności..

Mam tu na myśli np. poziom jednego ważniejszy elektrolitów potasu. Jego niedobory u większości ludzi skutkują np. niskim ciśnieniem krwi. Tymczasem u ludzi, którzy mają taki niedobór od urodzenia nie ma takich objawów. Takich przekładów można mnożyć. Wspomniałem tutaj także o niedoborach, ponieważ chciałem się zając nie tylko tym, czego mamy za dużo lub za mało, ale także, czego nie powinniśmy robić, jeść itd. by można było mówić o zdrowym trybie życia.

Aby mówić o zdrowym trybie życia należy wiedzieć, czego nasz organizm potrzebuje i jakim podlega prawom. Na szczęście edukacja prozdrowotna w naszym kraju jest coraz popularniejsza i wysokim poziomie. Gdybyś jednak czytelniku czegoś nie dosłyszał, nie przeczytał lub, co gorsza zignorował pozwól, ze ci przedstawię szereg ważnych zasad higienicznego trybu życia.

1. Zdrowa zbilansowana dieta.
2. Ruch i wysiłek fizyczny, szczególnie rekreacyjne uprawianie sportu
3. Redukcja stresu oraz szeroko rozumiane dbanie o psychikę.

Regularne dbanie o te trzy elementy naszego życia są decydujące, aby cieszyć się długim zdrowiem i kondycją.

Ad) Żywność, aby była naprawdę zdrowa i dobrze przyswajalna musi być jak najbardziej naturalna. Najlepiej by była z upraw ekologicznych. Dominować w niej powinny świeże owoce i warzywa. Powinno się je spożywać minimum 3-4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Co do spożywania mięsa i wędlin to wskazany jest umiar. Bezwzględnie należy spoczywać wyłącznie chude mięso, głównie drób. Mięso tzw. czerwone nie powinno się jadać częściej niż kilka razy w miesiącu. Do mięsa zaleca się spożywać warzywa w formie surówek.

Jeśli chodzi o napoje poleca się pić głównie wodę i ewentualnie herbaty (zielona, czerwona i biała). Zabronione się wszelkie napoje kolorowe z dodatkiem cukru rafinowanego oraz konserwantów, polszczy smaku itd. W ogóle należy wykluczyć lub ograniczyć do absolutnego minimum spożywanie cukru rafinowanego i soli. Można go zastąpić naturalnymi cukrami w miodzie, suszonych owocach itd.

Ad2)

Wspomniałem w jednym z poprzednim artykułów ruchu nie można zastąpić żadną tabletką ani niczym innym. Musi być on regularny, dostosowany do stanu zdrowia człowieka i wieku. Nie wolno po żadnym pozorem nagle zacząć zbyt intensywnie ćwiczyć czy biegać. Jeśli do tej pory nie biegałeś to próba przebiegnięcia kilku kilometrów w zbyt forsownym tempie z pewnością skończy się zakwasami, bólami mięsni, a nawet może zakończyć się przykrą kontuzją. Co gorsza tak sytuacja często kończy się zniechęcenie czy dyskomfortem psychicznym, przez co czasami trudno jest wrócić do aktywności fizycznej. Tak samo jest z ćwiczeniami czy uprawieniem dowolnego sportu. Umiar i rozsadek jest tutaj kluczem. Podobnie jest z regularnością. Niewiele dadzą okazjonalne ćwiczenia. Lepiej ćwiczyć Np. po 15-20 minut dziennie a regularnie niż intensywnie przez godzinę raz na tydzień

AD3)

Powszechnie wiadomo, ze tzw. dystres (stres negatywny niepożądany) jest jednym z największych wrogów naszego zdrowia. Dlatego należy unikać środowisk stresowy, pamiętać o odpoczynku i relaksacji. Warto polecić medytację oraz słuchanie muzyki relaksacyjnej. Bezcenny zdrowy sen. Naukowcy zalecają ludziom dorosłym 8-9 godzin snu na dobę. Niektórzy śpią krócej np. 5-6 godzin i są zdrowi. Określa się, że absolutne minimum to 4 godziny. Jednak tak krótki sen jest właściwy dla nielicznych osób.

Są to ogólne wskazania higienicznego trybu życia. Dotyczą one względnie zdrowych osób. I tak nie wszyscy mogą jadać surowe owoce czy warzywa. Nie wszyscy mogą intensywnie biegać czy uprawiać medytacje. O szczegółowe wskazania dotyczące zdrowego trybu życia dla ludzi z problemami zdrowotnymi należy zapytać swojego lekarza, dietetyka czy rehabilitanta.

Leave a Comment