Być może zdziwiłeś się nieco czytelniku widząc tytuł tego artykułu. Nie raz w poprzednich artykułach namawiałem cię do aktywności fizycznej w tym głównie właśnie do biegania. Dalej twierdzę, że aby dobrze zadbać o zdrowie konieczna jest rozsądna aktywność fizyczna.
Tutaj jednak chodzi o specyficzne „bieganie”. Jest ono związane z pewną uciążliwą i niestety dość powszechną dolegliwością. Chodzi mianowicie o biegunkę. Być może się teraz nieco skrzywiłeś czytelniku, ale niestety schowanie głowy w piasek nic nie da. Jeśli ci się przydarzy ta niemiła przypadłość (serdecznie tego nie życzę)to warto wiedzieć skąd się ona mogła wziąć, co to jest właściwie biegunka i jak ją skutecznie leczyć.
Biegunka to zaburzenie trawienia, którego głównym objawem są częste wypróżnienia, zmieniona konsystencja kału, upłynnienie go i zwiększenie jego ilości. W czasie jej trwania kał jest płynny, nieuformowany i wypróżnienia występują, co najmniej 3 razy na dobę, stolec jest luźny i niekiedy zawiera ropę, śluz lub krew. Poza tym ruchy jelit są tak silne, że są praktycznie poza kontrolą chorego.
Najczęstszymi jej przyczynami są: infekcje, rozmaite choroby układu trawiennego, przyczyny emocjonalne, psychiczne i neurowegetatywne wzmagające perystaltykę jelit, przewlekłe stany zapalne jelit, leki głownie antybiotyki, przedawkowanie leków lub używanie ich po terminie ważności, Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę biegunki należy starać się zaobserwować, kiedy się ona pojawiła i jakie inne objawy jej towarzyszą.
Infekcje, które powoduje biegunkę są spowodowane głównie przez infekcje wirusowe (w tym zakażenie rotawirusami, czyli tzw. grypa żołądkowa), infekcje bakteryjne (Salmonella, Escherichia Coli), zatrucie endotoksynami bakteryjnymi (Staphylococcus).
Innymi przyczynami powodującymi biegunkę są m.in.:
zatrucie substancjami chemicznymi (lekami, grzybami, rtęcią),
tzw. zespół jelita drażliwego,
alergie,
wahania hormonalne,
zapalenie trzustki,
zapalenie jelit,
Z punktu widzenia klinicznego możemy biegunki podzielić je na biegunki pochodzenia ośrodkowego. Wynikają one z pobudzenia ośrodka nerwu błędnego X, oraz biegunki pochodzenia obwodowego. Są one związane z podrażnieniem zakończeń nerwowych w błonie śluzowej jelit i z wyzwoleniem odruchów motorycznych i śródściennych za pośrednictwem nerwu X.
Istnieje też podział tego schorzenia ze względu na czas trwania. Biegunka trwająca do 10 dni nazywa się biegunką ostrą (jest to najczęściej występująca biegunka) i trwająca ponad 10 dni to biegunka przewlekła.
Leczenie biegunki
Zarówno ostra jak przewlekłą biegunka wymaga bezwzględnie leczenia. Zlekceważenie jej lub złe leczenie może spowodować poważne spowodować komplikacje zdrowotne a nawet zagrożenie życia, głównie ze względu na ryzyko skrajnego odwodnienia.
W przypadku stwierdzenia biegunki poantybiotykowej konieczne jest nawadnianie i stosowanie probiotyków, uzupełniających florę bakteryjną jelit. Biegunka osmotyczną leczy się przez zastosowanie głodówki, a potem odpowiedniej diety przy równoczesnym nawadnianiu. W przypadku zdiagnozowania zakaźnej biegunki o bardzo ostrym przebiegu, z gorączką i krwistymi stolcami lekarz zleci analizę mikrobiologiczną stolca. Na ogół konieczne jest leczenie przyczynowe.
Przy ostrej biegunce lub trwającej bardzo długo chorego należy nawadniać, najlepiej za pomocą specjalnych specyfików zapobiegających odwodnieniu. Zawierają one niezbędne elektrolity – sód, potas, chlor. Stan odwodnienia jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i ludzi starszych.. W leczeniu biegunki często stosuje się z dobrym skutkiem węgiel leczniczy. Leczy on poprzez wiązanie toksyn, bakterii, redukuje gazy jelitowe i inne czynniki szkodliwe, które nasilają perystaltykę jelit. Wszystkie w/w czynniki zwiększają przenikanie wody do światła jelita i powodują pojawienie się biegunki.. Biegunka nie zawsze wymaga wizyty u specjalisty. Jednak, gdy pojawią się opisane poniżej objawy koniecznie jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.:
bardzo obfita biegunka i kilkanaście wypróżnień dziennie,
biegunka trwająca ponad 10 dni,
wysoka gorączka,
biegunka nawracająca,
zasłabnięcia,
zatrzymanie oddawania moczu,
krew lub śluz w kale,
Najnowsze komentarze