Mięso było przed tysiącami lat jednym pożywienie człowieka. Było też prawdopodobnie pierwszym, które spożywał człowiek. Jasne, że trudno porównać ówczesne mięso do dzisiejszego. Tamte było naturalne (nieprzetworzone) a np. mamut, który upolował myśliwy i zjadł wraz z całym plemieniem nie żywił się sztucznymi paszami czy roślinami z mocno przytrutego środowiska.
Od wielu lat trwają spory między zwolennikami i przeciwnikami spożywania mięsa. Kto ma rację? Czy mięso możemy jeść bezpiecznie? Czy jedząc mięso narażamy się na groźne choroby? Odpowiedzią na te pytania zajęła się zarówno medycyna jak i dietetyka. Niestety do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy mięso jest dla nas ludzi szkodliwe czy nie.
Wiadomo jednak, że z całą pewnością szkodliwe jest spożywanie nadmiernej ilości mięsa w tym szczególnie tłustego. Wieloletnie badania naukowe udowodniły bezspornie, że spożywanie dużych ilości tzw. czerwonego mięsa sprzyja chorobą układu krążenia, serca, jelit oraz wątroby. W ogóle nasz cały układ trawienny źle toleruje duże ilości tłustego mięsa.
Za stosunkowo zdrowsze mięso uchodzi drób (kurczak, indyk). Tutaj jednak pojawia się problem karmieni drobiu. Niestety drób często jest źle karmiony i może zawierać wiele toksyn ze sztucznych pasz. Warto więc kupować drób ze sprawdzonych, zaufanych źródeł od hodowców, którzy żywią je wyłącznie naturalnymi i nieskażonymi karmami.
Jeśli chodzi o przyrządzanie mięsa to zdecydowanie warto polecić jego gotowanie, duszenie lub pieczenie, ale wyłącznie w tzw. „rękawie” Jest to specjalna foli spożywcza przeznaczona do tego celu. Duszenie polega na bardzo krótkim przesmażaniu na olejach roślinnych a potem długotrwałe duszenie w sporej ilości wody.
Zdecydowanie nie powinno się jeść mieś pieczonych i smażonych, które w procesie obróbki cieplnej wytwarzają wiele szkodliwych karcogennych substancji. Substancje te są często głównym powodem powstawania nowotworów m.in. jelita grubego, wątroby czy trzustki.
W ogóle zdaniem większości dietetyków czerwone mięso nie powinno się pojawiać na naszych stolach częściej niż kilka razy w miesiącu a inne mięsa mogą być spożywane około 3-4 razy w tygodniu nie częściej.
Dietetycy zalecają spożywanie mięs wraz z różnego rodzaju warzywami. Mogą być to osobne warzywa jak sałata, buraki czy ogórki bądź surówki. Ich obecność w czasie posiłku mięsnego łagodzi skutki uboczne jedzenia mięsa.
Mięso oprócz wad ma też swoje zalety. Zawiera dużo cennego białka, protein oraz niewielkie ilości mikro i makroelementów np. cynku. Mięso (szczególnie to tłuste) ma dużo kalorii a więc i daje dużo energii. Zalecane jest szczególnie osobą chorującym na anemię (zawiera dużo cennego żelaza). Naturalnie nie powinno być spożywanie w dużej ilości przez osoby pragnące zrzucić nadmiar kilogramów oraz np. mające kłopoty z układem krążenia czy chorobami serca.
Jedzenie mięsa powinny też konsultować z lekarzem ludzie chorujące na choroby nerek. Spożywanie mięsa w zbyt duże ilości przy „nieszczelnych” nerkach powoduje, że do krwi trafiają szkodliwe produkty przemiany materii, które powodują podniesienie się poziomu mocznika co skutkuje złym samopoczuciem i upośledzeniem pracy nerek
Spore ilości mięsa spożywają sportowcy oraz ludzie pracujące ciężko fizycznie. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ te osoby potrzebują dużo energii. Tracą je podczas treningów i zawodów(sportowcy)a także podczas wykonywania ciężkich prac. Np. górnicy, hutnicy, budowlańcy itd.
Ilość i rodzaj spożywanych mięs warto konsultować z dietetykami, szczególnie w czasie poważnych schorzeń. Warto to też robić profilaktycznie by uniknąć poważnych chorób, które mogą powstawać ze spożywania zbyt dużej ilości mięsa.
Najnowsze komentarze