Musisz Go Okiełznać

To naprawdę groźny wróg. Odpowiada za większość chorób, bywa bardzo dokuczliwy, coraz bardziej wszechobecny, ale jest jednak niezbędny. Co to może być czytelniku?

Tak to STRES. W około tematu stresu krąży wiele mitów. Na początek kilka faktów. Co to jest stres?

Stresem nazywa się reakcje organizmu na działanie czynnika wewnętrznego lub zewnętrznego zmierzające do przywrócenia równowagi.

Rozróżni się tzw. dystres i eustres. Ten pierwszy jest negatywny i prowadzi do wielu kłopotów i schorzeń a drugi jest pozytywny i wręcz niezbędny do życia.

Dlaczego eustres jest potrzebny? W pradziejach ratował naszym przodkom życie włączając automatycznie reakcje ucieczki lub ataku. W wersji podstawowej my do dziś reagujemy tak samo. Eustres pomaga nam się rozwijać, zmuszając do wielu pozytywnych działań, które w dalszej perspektywie są dla nas bardzo korzystne. Niestety powszechnie te dwa pojęcia są utożsamiane, jako jedno. Poza tym dystres jest niebezpieczny jest niebezpieczny wtedy, gdy trwa bardzo długo i jest nasilony. Czasami nawet krótkotrwały dystresor, ale bardzo intensywny może prowadzi do poważnych następstw.

Długotrwały dystres jest odpowiedzialny m.in. za takie schorzenia jak: choroby układu krążenia w tym zawał, zapalenia żołądka i dwunastnicy, wrzody tych organów, nerwice, nowotwory. Istnieje hipoteza, że jeśli by w dużej części udało się obniżyć dystreserory lub skrócić czas ich działania to wiele tych schorzeń znaczne by rzadziej występowało.

Istnieje wiele przeróżnych sposobów na stres i wciąż obmyśla się wiele nowych. Prawda jest taka, że najskuteczniejszym sposobem jest unikanie dystresów. Niestety realnie jest to bardzo mało prawdopodobne. Poniżej przedstawiam szereg wypróbowanych i skutecznych sposobów na stres. Które mogą być pomocne czytelniku? Nie wiem Nie ma innego sposobu jak je przetestować.

 

  1. Pij sok pomarańczowy

Wiele lat temu naukowcy z uniwersytetu w Alabamie odkryli, że witamina C zmniejsza wydzielanie hormonów stresu. Pij różne soki bogate w witaminę C. np. sok pomarańczowy, z porzeczek, z aroni, kiwi itd..

  1. Przebywaj często wśród przyrody

Kolory mają na nas ogromy wpływ. Zielony to jeden z najbardziej odstresowujących kolorów jak twierdzi wielu psychologów i znawców problemu zwalczania stresu. Przyroda oferuje nam wiele naturalnej zieleni, oczywiście oprócz bezcennego tlenu wielu innych korzyści. Wracając do kolorów wyeliminuj ze swojego otoczenia ostre kolory – czerwień, pomarańcz. Tam, gdzie to możliwe stosuj spokojne ciepłe barwy jak: niebieski, brązowy, kremowy..

  1. Sprezentuj sobie psa

Codzienne obcowanie z nim, (zostało dowiedzione naukowo), obniża poziom napięcia i zapobiega depresjom. Badania wykazały jednoznacznie, ze właściciele psów są z reguły mniej spięci i na ogół mają niższe ciśnienie.

  1. Ćwicz, biegaj, ruszaj się

Aktywność fizyczna pod przeróżnymi postaciami to jedno z najskuteczniejszych sposobów na stres. Obojętnie czy będziesz biegał, ćwiczył czy pływał ważne byś robił to regularnie. Wiadomo, że ruch działa bardzo pozytywnie na układ krwionośny, serce, mięśnie, układ kostny(szczególnie na kręgosłup i stawy) i mózg.

  1. Włącz ulubioną spokojną muzykę

Jeśli w pracy szczególnie jesteś narażony na stres włącz radio i nastaw je na najłagodniejszą ulubioną muzykę, jaką znajdziesz. Naukowcy z uniwersytetu w Pensylwanii udowodnili, że łagodna muzyka, puszczana pracownikom, wyraźnie obniżyła poziom hormonów stresu, a przy tym, co ciekawe z czasem podwyższyła odporność na przeziębienie.

        6.Pokrzycz sobie bez zahamowań

To nieco kontrowersyjny sposób, (przynajmniej w ramach społecznych), lecz często bardzo skuteczny. Badania wykazały, że głośny wrzask, a nawet przekleństwo rzucone w czterech ścianach, to świetny sposób na szybkie rozładowanie napięcia. Wiadomo wszak powszechnie, że nie ma nic gorszego jak długotrwałe hamowanie negatywnych emocji.

7.Wyprasuj koszulę, pozmywaj naczynia

Wybierz sobie, jakie proste ulubiona zajęcie. Powinien to być czynność powtarzalna, spokojne, jednostajny ruch, który po pewnym czasie wprowadzi cię w lekki trans i nastawia mózg na autopilota.

  1. Prowadź pamiętnik

Pisz regularnie pamiętnik Nie ograniczaj się. Pisz wszystko, co ci przychodzi do głowy. WSZYSTKO. Pisz go nie tylko w momencie stresu, lecz w każdej wolnej chwili. Ważne byś to robił regularnie i jak najczęściej. To jeden z najlepszych sposobów na stres.

  1. Uśmiechnij się.

Często się uśmiechaj i nie ważne czy masz powód czy nie. Spróbuj następującego ćwiczenia. Codzienne wybierz sobie 20 minut w ciągu dnia i uśmiechaj się od ucha do ucha(możesz używać lustra). Poza tym, ze poprawi ci się nastrój i zredukujesz stres to z czasem będziesz lepiej odbierany przez ludzi w około.

  1. Chodź do sauny

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Oklahoma, stali uczestnicy sauny są znacznie bardziej zrelaksowani. Pamiętaj tylko, że nie każdy może z niej korzystać. Na pewno jest przeciwwskazana dla ludzi z chorobami układu krążenia i nerkowców. Jeśli masz wątpliwości poradź się lekarza..

11.Miej orgazm kilka razy w tygodniu

Nie jest sekretem, że dobry sex ma wiele zalet. Jednym z nich jest znaczące obniżenie poziomu stresu. Zafunduj sobie, więc wspaniałe orgazmy z partnerką lub solo. Udowodniono, ze orgazm uwalnia w organizmie beta-endorfiny. Są to hormony spełniające rolę antystresorów.

 

 

Leave a Comment