Musisz To Wiedzieć

Zbliansowana dieta

Jesteś tym, co jesz, Z punktu widzenia fizjologii i wyglądu naszego organizmu nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady.  Abyśmy prawidłowo funkcjonowali musimy dostarczać naszemu organizmowi: wody, białka, witamin, mikroelementów itd. To wszystko znajduje się w pokarmach, które spożywamy.

Jest oczywistą prawdą, że właściwa dieta jest podstawą zdrowego stylu życia. Istnieje bardzo dużo teorii na temat żywienie i wymyślono mnóstwo diet. Która z nich jest tą właściwą?

Prawa jest taka, ze nie ma jedynej powszechnej i idealnej dla wszystkich diety. Zależy ona od wieku, płci, rasy, miejsca zamieszkania (klimat), aktualnego stanu zdrowia.

Istnieją jednak pewne ogólne zasady zdrowego żywienia, które warto znać i się do nich stosować. Jeśli interesuje cię własne zdrowie, chcesz być jak najdłużej w dobrej kondycji zachęcam cię do zapoznania się z tym artykułem. Znajdziesz w nim szereg kardynalnych zasad, które warto zastosować w swoim życiu.

  1. Zanim coś włożysz do ust zastanów się czy to służy twojemu zdrowiu. Prawda jest taka, jemy po to by żyć, a nie żyjemy po to by jeść. Wielu ludzi jedząc kieruje się tym jak im to smakuje a nie tym, jaki wpływ na ich organizm ma to, co zjedzą. To oczywiście kardynalny błąd, który z czasem przechodzi w nawyk. Jedząc teraz przeróżne szkodliwe produkty typu, słodycze, fast-foody, cukier rafinowany, dania smażone i pieczone itd. teraz rozkoszujesz się ich smakiem, lecz z czasem zapłacisz za to zdrowiem i przykrym dolegliwościami.
  1. Żywność, którą spożywasz musi być świeża. To znaczy powinieneś ją spożyć zaraz po zakupie lub jeśli ją chcesz przechowywać w lodówce to można to robić maksimum tydzień. Dłużej możesz przechowywać artykuły w zamrażarce. Jak długo? To zależy do artykułu oraz temperatury zamrażania. W ogóle nie należy używać za dużo mrożonek. Lepiej kupować częściej niż robić zapasy i je zamrażać.
  1. Jedz różnorodnie. Oznacza to, ze powinieneś w swoim menu spożywać wszystkie te składniki, które są niezbędne twojemu organizmowi. Jest poważnym błędem jedzenia np. dużej ilości mięsa, bo ma pełnowartościowe białko, a pomijanie owoców i warzyw. Owszem w mięsie jest białko, ale nie ma witamin, które są w owocach i warzywach. Dlatego tylko dobrze zbilansowana dieta (różnorodna i harmonijna) zapewni twojemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie
  1. Jedz picie i pij jedzenie. Ta stara zasada polega na tym by powoli pić a jedzenie dokładnie gryź. Nigdy się nie spiesz jak coś jesz lub pijesz. Jedz i pij powoli. Nie oglądaj TV i nie czytaj. Skup się wyłącznie na posiłku.
  1. Nie przejadaj się. To bardzo ważna zasada. Zawsze odchodź od stołu lekko głodny. Nigdy nie jedz do syta. System trawienny przeładowany nadmiarem pokarmu źle pracuje. Z czasem może stać się niewydolny, co może skutkować przeróżnymi schorzeniami,
  1. Mięso. Jeść czy nie jeść mięsa? Wciąż trwają zażarte spory na temat spożywania mięsa. Są jego zwolennicy i przeciwnicy Nie ma jednak jednoznacznych dowodów naukowych stwierdzających szkodliwość jedzenia mięsa. Wiadomo za to, na 100%, że nadmiar mięsa szkodzi a w tym szczególnie jest szkodliwe mięso tłuste.

Jeśli chcesz jeść mięso to rób to maksimum 3 razy w tygodniu. Nigdy nie jedz mięsa samego tzn. zawsze z jakimś warzywem lub surówką. Ogranicz a najlepiej zupełnie zrezygnuj z tłustych mięs i wędlin(wieprzowina, szynki, tłuste kiełbasy, boczek, smalec, bekon itd.)

Jedz głównie drób. Możesz jeść niewielki ilości cielęciny i wołowiny. Zawsze gotuj mięso lub możesz ewentualnie dusić. Zrezygnuj z pieczonego i smażonego mięsa w tym z grilla

7. Mleko i nabiał. W około mleka też jest wiele sporów. Niedawno odkryto, że mleko krowie spożywane w dużej ilości może szkodzić. To wpływ głownie laktozy, kazeiny itd.

Warto spożywać natomiast naturalne jogurty, kefiry, maślankę, chude sery.Jeśli bardzo lubisz mleko to polecam mleko kozie. Też nie za dużo.

  1. Pieczywo wyłącznie z pełnego przemiału. Koniecznie lekko czerstwe. Chleb i bułki wyłącznie ciemne tzn. żytnie, graham itd.
  1. Kolacje jedz koniecznie minimum 3 godziny przed snem. Najlepiej przed 19. Na kolacje nie jest tłustych potraw i nigdy obficie. System trawienny obciążony pracą może nie pozwolić ci zasnąć. Dobry sen to też jeden z podstawowych warunków zdrowego trybu życia. Ale o tym szerzej napiszę w innym artykule.
  1. Jeśli tylko stan twojego organizmu pozwala to koniecznie jedz dużo przeróżnych owoców i warzyw. Najlepiej na surowo. Pamiętaj też o starannym myciu wszelkich produktach, które spożywasz na surowo. Tak ustrzeżesz się od wielu bakterii, które są odpowiedzialne za szereg schorzeń np. wrzody.

To tak pokrótce najważniejsze „przykazania” prawidłowego odżywania. Najlepiej zrobić z nich swoje rytuały, które z czasem przerodzą się w nawyki. Z pewnością praca nad nimi zaowocuje dobrym zdrowiem, kondycją i zdrowym wyglądem.

Zapisz

Leave a Comment