Nieprzetworzona Kontra Przetworzona

Nie jest żadną tajemnic, że żywność przez ostatnich kilkadziesiąt lat bardzo się zmieniła i ciągle zmienia. Niestety nie są to zmiany na plus. Coraz trudnie jest znaleźć w sklepach, zdrową naturalną żywność. W dodatku większość z produktów spożywczych jest przetworzona albo wręcz wysoko przetworzona
Żywność przetworzona i jej wpływ na organizm
Popularność przetworzonej żywności ciągle wzrasta, pomimo, żę niemal wszyscy wiedzą,ze jest bardzo niezdrowa. Dlaczego więc ją tak „namiętnie” kupujemy i spożywamy? Odpowiedź jest dość prosta. Powodują to bezmyślność, złe nawyki (koncentracja na smaku), cena oraz cywilizacyjny tryb życia. Po prostu nasze życie toczy się szybko, dziennie załatwiamy nieskończoną ilość spraw i wiecznie narzekamy na brak czasu. Z tego właśnie powodu często sięgamy po szybkie rozwiązania i produkty przetworzone.

Trzeba pamiętać, że prawie każdy produkt spożywczy, zanim trafi na stół, zostaje poddany procesowi przetwarzania. Ta podstawowa obróbka jest niezbędna i na ogół bezpieczna dla zdrowia. Obróbka żywności polega na wykonaniu wszelkich czynności, które zmieniają surowe produkty w bezpieczne dla zdrowia, jadalne potrawy. Naturalne przetwarzanie rozumiem się m.in. podgrzewanie, smażenie, chłodzenie, suszenie, solenie, wędzenie.

Prawdziwym wrogiem są tzw. dodatki do żywności. Dodatki do żywności odgrywają ogromną rolę przy zabezpieczaniu świeżości, bezpieczeństwa, wyglądu żywności przetworzonej. Tak naprawdę nie wszystkie są realnie niezbędne, ale się je dodaje do żywności ze względów marketingowych i po prostu dla większego zysku.

Dodatki do żywności są substancje utwardzające, zagęszczające, słodzące, konserwujące, stabilizujące i wzmacniające smak. Stosuje się w celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności, a także celem przedłużenie trwałości produktu. I tak, np. przeciwutleniacze zapobiegają psuciu się tłuszczów i olejów, a konserwanty przeciwdziałają lub zmniejszają wzrost mikroorganizmów (np. pleśni na chlebie).

Przykłady żywność wysoko przetworzonej

Parówki są tutaj dobrym przykładem takiej żywności. Nie widać w nich kawałków mięsa, a gołym okiem nie możemy powiedzieć, z czego zostały wyprodukowane. Mięso, które jest ich składnikiem pod wpływem wysokiego przetworzenia traci swoje wartości odżywcze.

Wszelkie gotowe sosy do makaronów również zaliczane są do żywności wysoko przetworzonej. Sami do sosu nie dodalibyśmy takiego składnika jak regulator kwasowości czy ekstrakty z czarnej porzeczki. Znajdują się one najczęściej w sosach pomidorowych. Natomiast do sosów serowych dodawane jest np. mleko lub serwatka w proszku. Nie mają one praktycznie żadnej wartości odżywczej, ponieważ zostały poddane procesom technologicznym. Żywnością wysoko przetworzoną są również niektóre słodycze. Zawierają one dużo dodatków takich jak barwniki, emulgatory czy utwardzone tłuszcze roślinne. Nie są one dla nas zdrowe, dlatego powinnyśmy ich unikać i starać się przygotowywać łakocie sami w domu.

Niestety do produktów wysoko przetworzonych musimy zaliczyć wafle ryżowe, a także wszelkiego rodzaju płatki, chrupki do mleka. Poddawane są różnym zabiegom technologicznym, np. ekstruzji, czyli działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia, co powoduje, że tracą swoje wartości odżywcze. Ziemniaki, z których produkuje się chipsy, również poddane są wielu procesom. Zawierają sporą ilość soli, a także szkodliwych tłuszczów trans. konserwanty

W domu mamy kilka sposobów, którymi przetwarzamy naszą żywność jest to: mielenie, pasteryzacja, solenie, gotowanie, pieczenie oraz mrożenie. Wiadomo, trudno zjeść niektóre produkty bez odpowiedniego przygotowania. Naturalne produkty poddane lekkiej obróbce są jednak pożywniejsze i o wiele zdrowsze. W zakładzie produkcyjnym żywność można przetwarzać za pomocą wielu, nowych technologii, jest to między innymi: liofilizacja, rozdrabnianie mechaniczne, ekstruzja, sterylizacja, pakowanie w zmodyfikowanej atmosferze, suszenie rozpyłowe, działanie podczerwienią czy filtracje przy udziale membran.

Daje nam to wiele możliwości wytwarzania różnych produktów, ale także wiąże się z szeregiem dodatków oraz często z obniżaniem wartości odżywczej artykułów. Wiele takich substancji może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dodatki do żywności często powodują alergie, bóle głowy, zapalenia skóry czy katar sienny. Technolodzy żywności mają coraz to więcej pomysłów na nowe produkty. Na półkach sklepowych możemy znaleźć takie artykuły, o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie pomyślałby, aby je produkować. Zwykle są wysoko przetworzone i zawierają szkodliwe dla nas dodatki do żywności, których nie powinniśmy spożywać. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne ich przygotowywanie w domu lub wybieranie produktów naturalniejszych, niezawierających takiej ilości chemii.

Produkty przetworzone, których trzeba unikać
Są jednak produkty przetworzone niezwierające żadnych wartości odżywczych, po które nie powinniśmy sięgać. Unikać należy napojów słodzonych cukrem rafinowanym, żywności typu Fast food, konserw, białego pieczywa, makaronu z białej mąki, chipsów i innych słonych przekąsek, gotowych mrożonych dań oraz herbatek granulowanych. Jeśli na etykietce w składzie produkty na pierwszych trzech miejscach widnieje cukier lub woda – nie warto go kupować. Częste spożywanie tego typu żywności doprowadza do kumulowania się w organizmie toksyn, powodujących szereg chorób, a także do otyłości.

Przede wszystkim warto podkreślić, że wiele sposób przetwarzania żywności wyjątkowo nie służy naszemu zdrowiu i właściwej pracy układu trawiennego. Warto wobec tego postawić na modyfikacje w naszym jadłospisie, a z niektórych produktów najlepiej całkowicie zrezygnować.
Robiąc zakupy, zwracajmy uwagę na skład produktów i nie sugerujmy się reklamowymi sloganami na etykietach, poprzez które producenci starają się nas zachęcić do zakupu. Często tego typu zapewnienia mijają się z prawdą. Czytaj etykiety i jeżeli cokolwiek cię zaniepokoi, zrezygnuj z zakupu, szczególnie, jeśli na pierwszym miejscu w składzie znajduje się cukier lub bardzo duża ilość dodatków oznaczanych symbolem „E”. Szukaj zdrowych zamienników wśród produktów świeżych.

Leave a Comment