Ona Jest Naprawdę Bardzo Niezwykła

Jakiś czas temu pisałem na blogu o mózgu. Określiłem go, jako największym cudem natury i naszym najcenniejszym skarbem. Tak z pewnością jest. Wspominałem też o tym, co mu sprzyja a co ewidentnie szkodzi. Jest pewien bardzo prosty sposób, który wpływa niesamowicie korzystnie na twój mózg.

Nie wymaga on nakładów finansowych, wiele czasu i jakieś specjalistycznej wiedzy. Ten sposób jest dostępny niemal dla każdego i mam wyłącznie pozytywny wpływ na twoje zdrowie, głównie na mózg. Czy domyślasz się czytelniku, co mam na myśli? Nie? To proste. Tym niezwykłym sposobem jest MEDYTACJA.

Skrzywiłeś się może nieco teraz? Nazwa brzmi bardzo dziwnie, tajemniczo i kojarzy się z Azją i dalekimi krajami. Poza tym być może kojarzy ci się z religią i zastanawiasz się czy ty też możesz ją uprawiać. Jest wiele bardzo różnych rodzajów medytacji. Jest medytacja, Zen, buddyjska, chrześcijańska, medytacja do Jogi itd.

Ja mam jednak na myśli medytacje tzw. neutralną. Nie jest ona związana z żadnym systemem religijnym czy filozoficznym. Służy wyłącznie zdrowiu a przede wszystkim rozwojowi pracy mózgu. Medytacja jest specyficznym skupieniem uwagi na oddechu lub na jakieś czynności bez angażowanie myślenia analitycznego.

Nie ma żadnego innego sposobu, który ma tak dobroczynny wpływa na mózg jak medytacja.

Udowodniono, że medytacja wpływa znacząco na przyrost substancji szarej w mózgu.

Jest udowodnione, ze mózg rozwija się przez całe życie, pod warunkiem, że się o to odpowiednio dba. Medytacja bardzo pomaga w stanach depresyjnych i powoduje wzrost inteligencji społecznej.

Osoby medytujące, mają znacznie większe umiejętności interpersonalne. Potrafią znacznie lepiej dogadywać się z innymi ludźmi.

Bywają sytuacje, kiedy tylko 8 tygodni wystarczało na wzrost poziomu odporności. Ludzie medytujące są lepiej postrzegani przez innych.

Medytacji powoduje bardzooo silny wzrost umiejętności koncentracji. Medytacja ma dobroczynny wpływ na mózg gadzi i układ limbiczny. Osoby systematycznie medytujące podejmują znacznie lepsze decyzje od osób, które nie medytują.

JAK PRAWIDŁOWO MEDYTOWAĆ?

 1. Medytować codziennie, systematycznie przez dłuższy czas.
 2. Osoby bez praktyki medytacyjnej(systematycznej(powinny zacząć od góra 10minut
 3. Należy znaleźć specjalne miejsce do medytacji. Spokojne, ciche, bez zakłóceń.
 4. Siadamy prosto na bardzo wygodnym krześle. Koniecznie prosto. Zamykamy oczy i robić wdech liczy 2 wdech i 1 wydech. Wydech musi być 2 razy dłuższy od wdechu.
 5. Podczas medytacji należy pozwolić myślom swobodnie przepływać. Nie należy się skupiać na żadnej myśli.
 6. Jeśli się skupimy na jakiś myśli należy jak najszybciej wrócić do liczenie oddechów.
 7. Decydujące jest to by robić to bardzo systematycznie np. po 10 minut niż raz na jakiś czas po np. 50 minut
 8. Nie wolno opierać się o oparcie krzesał i należy oddychać nie płucami, a przeponą. Wdech i wydech ustami, choć na początek chyba, to nie ma znaczenia. Tylko sam wdech i wydech bez zatrzymania oddechu.
 9. Nie wolno słuchać w czasie medytacji żadnej muzyki.
 10. Po wstaniu, wypiciu wody z miodem i cytryną i umyciu zębów warto zrobić sesje medytacyjną.
 11. Jeśli medytujemy wieczorem to zaraz po niej należy iść spać. Nie wolno czytać, oglądać TV, czy pracować na komputerze.
 12. Nie odkładaj medytacji na ostatnią chwile, bo możesz zasnąć.

 

Leave a Comment