One Naprawdę Leczą

Pamiętacie scenę z filmu „Znachor”, kiedy Antoni Kosiba(Bogusław Bińczycki) przepisywał ludziom ze wsi zioła? A był to przecież wykwalifikowany chirurg o światowej sławie. Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego leczenie ziołami, czyli Fitoterapia jest znane od setek lat. Przez ten czas postało cały mnóstwo mikstur i przepisów na niemal wszystkie schorzenia. Najważniejsze jest to, ze bardzo wiele z nich jest skutecznych.

Jak wiele innych sposobów leczenia fitoterapią ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie jest ona oczywiście remedium na wszystkie bolączki, lecz przez wiele wieków skuteczność terapii ziołowych zostało bezsprzecznie udowodniona.

Zioła to rośliny o działaniu leczniczym. Są stosowane pojedynczo lub w mieszankach, które są przygotowane w ściśle określonych proporcjach. Zioła mają bardzo szerokie spektrum lecznicze. Na podstawie praktyki i szeregu badań naukowych wyodrębniono zostały grupy ziół na określone typy schorzeń.

Zioła na dolegliwości gastryczne:

Szałwia, kminek, koper włoskie(wzdęcia i nadmiar gazów), kłącze pięciornika, kłącze wężownika, korzeń szczawiu lancetowatego, kora dębu, liście mącznicy lekarskiej, liście borówki brusznicy ( zioła na wrzody)

Zioła na choroby układu moczowo-płciowego:

Ziele połonicznika, skrzypu, poziomki,rutwicy, drapacza, rzepiku, piołunu, bylicy pospolitej, macierzanki, nawłoci, werbeny, bratka polnego, hyzopu, nostrzyka, bazylii, rdestu ptasiego, cząbru, pokrzywy, przetacznika, kłącze perzu, tataraku, korzeń łopianu, podróżnika, lukrecji, mydlnicy, omanu, kosaćca, lubczyka, goryszu, pietruszki, liść mącznicy, brzozy, brusznicy, czarnej jagody

Zioła na drogi oddechowe:

Liść ślazu, babki, podbiału, kwiat lipy, dziewanny, korzeń ślazu, żywokostu, nasienie gorczycy

Przeciwzapalne(wewnętrzne)

Kwiat rumianku pospolitego, rumianku rzymskiego, nagietka, bławatka, ziele srebrnika i świetlika.

Przeciwzapalnie ( do użytku zewnętrznego):
Ziele hyzopu, lnicy, majeranku, szałwi, liść babki, kłącze pięciornika, cebula gotowana i kwiat rumianku pospolitego.

Zioła uspokajające i nasenne:

ziele nostrzyka, liść melisy, barwinka, korzeń kozłka, ziele macierzanki i kurzego śladu, szyszki chmielu, kwiat lawendy.

Zioła przeciwbólowe:

Owoc kasztanowca, ziele nostrzyku, ziele mięty, liść barwinka i kwiat rumianku.

To tylko niektóre zastosowania ziół leczniczych. Tych zastosowań jest znacznie więcej i zalezą od przyjętych kryteriów działania oraz podziału na grupy:

Sposoby przygotowanie zioła to: napar, odwar, herbatka, macerat, nalewka, wyciągi olejowe, maści. Zdecydowanie najpopularniejsze są pierwsze trzy sposoby przygotowania ziół oraz maści.

  1. Napar to zalewanie określonego gatunku zioła lub mieszanki wrzątkiem i pozostawienie na określony czas do zaparzenia. Potem zioła się odcedza i wypija. Najczęściej stosuje się łyżkę ziół na szklankę wrzątku ale nie jest to bezwzględną regułą.
  1. Odwar sporządza się z rozdrobnionych ziół przez zalanie ich wrzątkiem lub zimną wodą a następnie się je gotuje(5-30minut). Potem się odstawia na 20-30minut, przecedza i pije.
  1. Herbatkę przygotowuje się ze świeżych lub suszonych ziół i zalewa około 500ml gotowane wody i zaparza się przez 8-10 minut.
  1. Maści najlepiej kupić gotowe w aptece.

Mity na temat ziół:

Mit 1:

Zioła nie pomogą i nie zaszkodzą.

Nieprawda. Z całą pewnością są pomocne przy wielu schorzeniach, lecz w niektórych sytuacjach mogą być także szkodliwe. I tak np. Piołun przyjmowany zbyt długo lub w za wysokich dawkach może uszkodzić wątrobę, dziurawieć w połączeniu z intensywnym opalaniem grozi alergią skórną lub poparzeniem słonecznym.

Mit 2.:

Zioła można używać bardzo długo. W zdecydowanej większości ziół to prawda, choć istnieją zioła kupowane w aptece, które mają podany czas używania. Jeśli w okresie podanym na opakowaniu nie stwierdza się wyraźnej poprawy należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, Zbyt długie ich używanie grozi skutkami ubocznymi lub przyzwyczajeniem organizmu a więc i spadkiem skuteczności.

Mit 3 :

Zioła zbierać i przygotowywać samemu:

Częściowo prawda, lecz dotyczy to tylko niektórych ziół oraz nigdy nie wolno ich zbierać w pobliżu ruchliwych dróg(ołów i inne zanieczyszczenia)i może je zbierać wyłącznie ktoś na tym kto się na tym zna.

Mit 4:

Zioła nie mają żadnych skutków ubocznych:

Nieprawda: Pomimo tego, ze zioła przyjmowane prawidłowo nie mają na ogół szkodliwych skutków ubocznych to zdarzają się wyjątki jak m.in. wyżej opisane piołun czy dziurawiec.

Mit 5:

Termin ważności ziół nie ma znaczenia.

Nieprawda. Podobnie jak farmaceutyki zioła można bezpiecznie używać wyłącznie w określonym na opakowaniu terminie przydatności. Po tym czasie mogą mieć działanie szkodliwe dla zdrowia bądź ich skuteczność drastycznie spada.

Mit6:

Sposób przechowywanie ziół nie ma większego znaczenia:

Absolutnie nieprawda. Zarówno słońce, wysoka lub za niska temperatura oraz szczególnie wilgoć(możliwość pleśni)szkodzą przechowywanym ziołom.

Mit7:

Zioła znakomicie nadają się do leczenia chorób przewlekłych.

Prawda. Zioła często mogą być przyjmowane bardzo długo(całe lata)choć to nie dotyczy wszystkich ziół i wskazane są krótkie przerwy np. tydzień lub dwa. Najczęściej są bezpieczne w określonych dawkach i często potrzebują nieco dłuższego czasu by zadziałać w porównaniu do farmaceutyków.

Leave a Comment