Przy Kości

Przy kości, mocne kości, jaka ona koścista itd. To wszystko bardzo znane powiedzenia dotyczące naszych kości. Nasz szkielet, bo tak nazywa się medycznie nasz układ kostny jest dość często obecny w naszym słowniku. Obok serca kości są najczęściej używane w potocznym słownictwie. Kościec tak jak wszystkie nasze organy zajmuje naszą uwagę właściwie na ogół wtedy, gdy jest uszkodzony lub choruje.

Naturalne schorzenia kości w porównaniu z innym narżadami zdarzją się stosunkowo rzadziej(wyjątkiem są reumatyzm i osteoporoza) Powodem tego jest prawdopodobnie ich mocna struktura. Pomimo tego, że kości
„słyną” ze swojej twardości to jednak ulegają niekiedy mechanicznym urazom typu pęknięcia czy złamania. Takie przypadki są niezwykle bolesne, ponieważ kości są bardzo mocno unerwione. Mamy ich w sumie 215(tak aż tyle). Są kości stałe, nieruchome oraz zespół kości tworzące stawy. Przykładem pojedynczych kości(nieruchomych)są np. kości udowe, przedramion, żebra itd. Mamy też stawy, które umożliwiają nam przemieszczanie się(ruch)oraz wykonywanie przeróżnych czynności życiowych. Te pierwsze to stawy kolanowe, biodrowe, i skokowe, a te drugie to barki, stawy łokciowe oraz nadgarstki.

W naszym systemie kostnym zdecydowanie najważniejszy jest kręgosłup i czaszka. Kręgosłup to niejako rusztowanie naszego organizmu a czaszka służy ochronie naszego mózgu, W kręgosłupie mieści się tzw. rdzeń kręgowy, który warunkuje prawidłowe działanie wszystkich organów i mięśni. W przypadku jego mechanicznego uszkodzenia i przerwanie następuje brak przewodnictwa nerwowego i następuje paraliż. W takim przypadku chory jest skazany na poruszaniu się na wózku inwalidzkim

Jednak jeśli następuje przerwanie rdzenia na poziomie 2-3 kręgu szyjnego na ogół skutkuje to zgonem ponieważ tam znajdują nie nerwy stymulujące pracy serca i płuc. Inne uszkodzenia rdzenia powodują zakłócenia pracy układu moczowego(pęcherza i nerek) upośledzanie lub braku erekcji u mężczyzn. Zadaniem kości jest ochrona głównych organów takich jak płuca, serce, mózg przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz podtrzymywanie konstrukcji ciała oraz zapewnianie mu prawidłowej ruchomości.

Schorzenia kości:

Najczęściej spotkanymi chorobami kości są: reumatyzm, gościec, osteoporoza.

Reumatyzm – bardzo powszechna choroba kości i stawów. W Polsce choruję na nią około 5 mln ludzi. Częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Jest bardzo dokuczliwa i niekiedy bardzo bolesna. Tak naprawdę mianem reumatyzmu określą się około blisko 100 różnych schorzeń kości. Reumatyzmowi łatwiej zapobiegać niż leczyć. Jest praktycznie nieuleczalny. Leczy się go głównie lekami przeciwzapalnymi, usprawnianiem narządów ruchu przez odpowiednią gimnastykę oraz fizykoterapie. Leczeniem reumatyzmu zajmuje się reumatologia.

Gościec, czyli reumoidalne zapalenie stawów (rtz) jest jedną z chorób reumatycznych. Jest bardzo dokuczliwy, bolesny, Bardzo ogranicza ruchomość stawów chorego. Leczy się podobnie jak inne choroby reumoidalne

Osteoporoza. Schorzenie polegające na niedostatecznym przyswajaniu wapna w organiżmie. Skutkuje to zwiększoną łamliwością kości. Na osteoporozę chorują głównie kobiety po menopauzie. Jest ściśle związana z zaburzeniami hormonalnymi w tym okresie. Stosunkowo rzadko chorują na osteoporoze mężczyźni. Leczy się ją przez podawanie łatwo przyswajalnych preparatów wapnia oraz odpowiednią dietą.

Jak dbać o kości?

Dbałość o kości polega na unikaniu urazów oraz prawidłowej diecie bogatej w wapń oraz regularnym ruchu. Konieczna jest regularna gimnastyka(najlepiej codziennie). Zalecane jest uprawianie rekreacyjne różnych sportów(bieganie- tenis ziemny, pływanie, marszobiegi)
Naszym kościom a szczególnie kręgosłupowi koniecznych jest ruch. Siedząca praca, mało ruchu bardzo sprzyja schorzeniom kręgosłupa i stawów. Leczeniem układu kostnego zajmuje się ortopeda oraz chirurg.

Leave a Comment