Zwróć Na Nie Uwagę

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się tzw. biznes Wellness. Są to produkty i usługi mające na celu wspieranie naszego zdrowia. Przyczyną tak błyskawicznej kariery tego biznesu jest wzrost świadomości społecznej w dziedzinie oświaty zdrowotnej oraz postępujące zatrucia środowiska.

Bardzo istotnym elementem tego biznesu jest dystrybucja tzw. suplementów diety. Nie jest bynajmniej tajemnicą, ze w dzisiejszych czasach coraz trudniej o zdrową, naturalną żywność.

Wytwarza się masowo i sprzedaje żywność, która zawiera konserwanty, „polepszacze” smaku, spulchniacze, dodatki koloryzujące itd. To wszystko powoduje, że w najlepszym razie taka żywność jest źle przyswajana, a najczęściej z czasem powoduje ona wiele różnorodnych schorzeń.

Wszystkie te substancje powodują kłopoty m.in. z układem pokarmowym, przez co organizm nie przyswaja wielu ważnych składników pokarmowych, co z kolei skutkuje spadkiem samopoczucia oraz licznymi chorobami. Poza tym błędy dietetyczne oraz niehigieniczny tryb życia powodują niedostatek przeróżnych witamin oraz mikro i makroelementów w naszym organizmie.

 

Co to są suplementy diety?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. suplement diety określa, jako produkt, który jest złożony z substancji odżywczych i traktowany, jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji; produkt ten jest wytworzony i wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie).

 

Czy warto stosować suplementy diety?

Na tak postawione pytanie nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Jak wszystko w życiu przyjmowanie na własną rękę suplementów diety ma zalety i wady. Przyjmowanie samodzielnie suplementów diety jest formą samoleczenia, nie zawsze wychodzi nam na zdrowie. O tym powinny szczególnie pamiętać zwłaszcza osoby przewlekle chore i stale przyjmujące różne leki. Może występować np. interakcja(konflikt)miedzy przyjmowanymi lekami a suplementem diety.

Po prostu przeciętny człowiek nie ma wystarczającej wiedzy medycznej ani z zakresu dietetyki. Poważnym błędem będzie jednak dyskredytowanie suplementów diety, bo wiele jest takich sytuacji zdrowotnych, gdy preparaty te wspomagają podstawową kurację.
Suplementy diety mają na ogół niskie bezpieczne dawki substancji czynnej, sprzedaje się je bez recepty, co sprawia, że ich oddziaływanie na organizm jest niedoceniane.  Niestety porządnej wiedzy na ten temat brakuje nie tylko pacjentom, ale też wielu lekarzom.

 

Kiedy przyjmowanie suplementów diety jest najbardziej polecane?

Na ogół nie ma przeciwwskazań przyjmowanie suplementów diety, gdy dana osoba jest zdrowa i nie przyjmuje stale leków a chce okresowo wzmocnić organizm lub wyeliminować jakiś niegroźną dysfunkcje organizmu.

Mam tu na myśli sytuacje, gdy ktoś jest osłabiony lub pracuje intensywnie fizycznie lub umysłowo. Można przyjmować pewne suplementy diety na bezsenność lub w stanach pobudzenia nerwowego. Jednak, gdy ich przyjmowanie nie przynosi spodziewanych rezultatów należy koniecznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Zasady przyjmowanie suplementów diety.

  1. Kupuj suplementy diety wyłącznie w aptece stacjonarnej lub ewentualnie internetowej( o ile masz do niej całkowite zaufanie).
  2.  Nigdy nie przekraczaj zalecanych dawek opisanych na opakowaniu na ulotce.
  1. Nie używaj suplementów po dacie ważności.
  2. Nigdy nie używaj suplementów diety, jeśli wiesz, że masz uczulenie na ich skład. Jeśli masz wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutom.
  3. Każdy człowiek jest inny i pomimo, ze suplementy mają niskie dawki czynne substancji leczniczych zdarzają się przypadki uczuleń i skutków ubocznych. Jeśli tak będzie u ciebie natychmiast przerwij stosowanie suplementu i poinformuj o tym lekarza.
  4. Zadbaj o ich właściwe przechowywanie suplementów diety. Warunki właściwego przechowywania są opisane na ulotce lub na opakowaniu.

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment