W jednym z poprzednich artykułów przytoczyłem znany slogan dietetyczny „jesteś czym jesz”. Nie jest to jednak bynajmniej slogan, lecz prawda życiowa oczywiście nieco uproszczona. Nasze zdrowie zależy przecież nie tylko od posiłków, ale od sposobu oddychania, odpowiedniej dawki ruchu, odpowiedniego myślenia, środowiska, gdzie mieszkamy itd.
Na moim blogu zajmuję się także różnymi dietami oraz ich wpływem na nasz organizm. Stworzono bardzo wiele przeróżnych diet. Jedne skuteczne a drugie raczej nie. Trzeba w dobieraniu diety kierować się rozsądkiem i warto przed jej zastosowaniem poradzić się lekarza lub dietetyka Istnieje wiele diet, które spełniają funkcję terapeutyczną. Jedną z takich diet jest dieta dr Budwig.
Nie będę w tym artykule opisywał w szczegółach autorki tej diety. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do źródeł, które można znaleźć min w internecie. W tym artykule skupię się na samej diecie dr Budwig.
W swych założeniach jest to głównie dieta przeciwnowotworowa, lecz nie ma 100% dowodów na jej skuteczność w tej dziedzinie. Jednak wieloletnie stosowanie jej przez tysiące ludzi na całym sieci wykazało, że jest ona pomocna w takich schorzeniach jak :choroby naczyniowe, otłuszczenie wątroby, choroby dermatologiczne, stwardnienie rozsiane, schorzenia wieku starczego, choroby przewodu pokarmowego, pasożyty człowieka w tym grzybice itp.
Najważniejszym :produktem w diecie dr Budwig jest tzw. pasta. Jej składnikami są olej lniany (zawiera cenne kwasy tłuszczowe z grupy omega – 3), chudy twaróg z zawartością około 20% białka oraz kefiru, jogurtu i maślanki. Miesza się te składniki w proporcji 3-6 łyżek oleju, 125 g serka oraz 3-4 łyżeczek pozostałego składnika tak, by otrzymać konsystencja śmietanki. Używa się tą pastę 2x dziennie profilaktycznie lub w 2 razy więcej w celach leczniczych.
Pasta jest bardzo ważnym elementem diety dr Budwig jednak, by była ona w pełni skuteczna należy przestrzegać innych ważnych zaleceń. Do polecanych przez dr Budwig produktów należą min:
ekologiczny olej lniany,
siemię lniane 4-6 łyżek – mielone bezpośrednio przed spożyciem wraz z sokiem warzywnym lub owocowym ser biały odtłuszczony ok. 125 – 200 gramów dziennie,
sok z kiszonej kapusty (nie woda spod kapusty, ale sok wyciśnięty kiszonej kapusty.
Musi być on sporządzony w wolnoobrotowych wyciskarkach ślimakowych
Zaleca się go pić1 szklankę dziennie (koniecznie zawsze rano)
olej kokosowy,
świeżo wyciskany sok z marchwi – 1 szklanka,
miód,
sok z papai – 1 szklanka, sok z ananasa – 1 szklanka,
drożdże liofilizowane – 1 łyżka,
surowe i suszone owoce,
surowe i gotowane warzywa, kasze bezglutenowe (jaglana, gryczana),
świeże i suszone zioła,
wytrawny szampan, wytrawne czerwone wino ( lampka od czasu do czasu)
płatki owsiane,
Dozwolone są wyłącznie produkty ekologiczne pochodzące z naturalnych źródeł bez sztucznych nawozów. Bezwzględny zakaz stosowania w diecie dr Budwig produktów wysoko przetworzonych zawierających tłuszcze rafinowane, konserwanty, barwniki, wypełniacze, wzmacniacze smaku itp.
Podstawowym celem diety dr Budwig jest dostarczenie do organizmu tzw. antyoksydantów oraz odpowiednich ilości kwasów omega-3. Pochodzą one w głównej mierze z oleju lnianego.
Po wieloletnich badaniach dr Budwig stwierdziła, że wspólnym cechą wszystkich przewlekłych chorób jest nadmierna produkcja oksydaz – enzymy katalizujące przenoszenie wodoru na tlen w wyniku czego powstaje woda lub nadtlenek wodoru.
Oksydazy za pośrednictwem nienasyconych kwasów tłuszczowych są rozkładane przez enzymy ludzkiego organizmu. W swojej wieloletnie pracy naukowej oraz praktyce dr Budwig wydała wiele publikacji na temat opracowanej diety w tym 11 książek. Ukazały się one w Niemczech i USA. Niestety, do dziś nie ma żadnej z nich wydanej w języku polskim.
Najnowsze komentarze