Która Najlepsza?

Lekarze i dietetycy od dawna próbują znaleźć idealną, uniwersalną dietę dla wszystkich. Wydaje się jednak, że te starania są z góry skazane na porażkę. Dlaczego? Powód jest dość prosty. Jesteśmy różni pod względem rasy, płci, trybu życia i stanu zdrowia. Poza tym innej diety potrzebuje dziecko, człowiek młody, w średnim wieku i senior w zaawansowanym wieku.

Oczywiście są też i podobieństwa. Jednak te większe lub mniejsze różnice sprawiają, że opracowanie idealnej diety dla wszystkich wydaje się zostawać w świecie marzeń i fantazji.
Za to opracowano całe mnóstwo(dziesiątki lub więcej) diet, które mają zapewnić nam wspaniałą sylwetkę i zdrowie.

Wśród tych diet i zaleceń dietetycznych są pewne istotne punkty wspólne, co, do których zgadzają się chyba wszyscy dietetycy. Tymi wspólnymi zaleceniami dietetycznymi są:

1. Świeża żywność
2. Żywność naturalna(nieprzetworzona)
3. Dieta zbilansowana tzn. różnorodna, która zapewni dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych składników pokarmowych.
4. Spożywanie posiłków powoli bezstresowo. Najlepsza jest stara zasada: pij jedzenie, gryź picie.
5. W diecie w zdecydowanej większości przypadków powinny się znaleźć świeże owoce i warzywa(w przeważające ilości spożywane na surowo)

Ja wspomniałem wcześniej diet powstało całe mnóstwo. Jest dieta makrobiotyczna, kopenhaska, kalafiorowa, Hollywood itd. itd. Część z tych diet kładzie szczególny nacisk na nie łączenie różnych składników w jednym posiłku. Taką dietą jest dieta Diamondów.
Jej twórcami są Marylin i Harveya Diamondów z Instytutu Zdrowia w Santa Monica w Stanach Zjednoczonych

Zasady diety:

Dieta Diamondów Opiera się ona na tezie, że energia, którą codziennie dostarczamy organizmowi ma pochodzić w 60% z węglowodanów, w 30% z białek, w 10% z tłuszczy. Posiłki spożywać należy wyłącznie przez 8 godzin dziennie, między godziną 12 a 20.

Jej podstawowa zasadą jest bezwzględny zakaz łączenia produktów wysokobiałkowych z węglowodanowymi. Można te składniki spożywać, leczy w innych porach. Węglowodany można jeść na śniadanie i obiad, a na kolację jedynie produkty białkowe. Kolejną zasadą jest zakaz popijania posiłków.

Cele diety:

Głównym celem jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn, zalegających w przewodzie pokarmowym a także nie dopuszczenie do ich odkładania. Efektem ubocznym jest redukcja wagi. Według autorów diety w ciągu miesiąca możesz zrzucić 6-7 kg.
W czasie stosowania diety Diamondów nie potrzebna jest tablica kalorii ani licznika indeksu glikemicznego. Spożywając posiłki masz się nimi delektować, a nie zamartwiać ilością złych węglowodanów. Jeśli z jakichś powodów sięgnąłeś po zakazane potrawy, nic się tragicznego nie stało. Bez szkody dla skuteczności dla całego programu, możesz do niego wrócić na drugi dzień. Nie może być tych wpadek naturalnie za dużo. Warto byś pamiętał o piciu wody mineralnej, wypijaj jej ponad 2 litry dziennie.

Dlaczego w diecie Diamondów ważne są owoce?

Owoce nie zalegają w żołądku i są bogate w wodę (składają się z niej aż w 85 – 95 proc.), dzięki temu ich wartości odżywcze są szybko przyswajane przez organizm. Wybieraj koniecznie dojrzałe i zdrowo wyglądające, (najlepiej z upraw ekologicznych)
Należy jadać je koniecznie na surowo ( o ile nie masz przeszkód zdrowotnych). Bezwzględnie spożywaj je same, pomiędzy posiłkami, a nie w trakcie ani tuż po.

I tak np. białka, jak i skrobię należy wiązać z warzywami. Trzy główne posiłki (tyle dozwolone jest zjeść w ciągu dnia) śniadanie, obiad i kolację należy spożywać od godziny 12 do maksymalnie do 20. Gdy wstanie rano to do ok. 11.30 możesz zjeść tylko surowe owoce bądź wypić świeży sok owocowy. To czas najskuteczniejszego oczyszczania się organizm. Jeśli poczujesz głód to pomiędzy posiłkami możesz zjeść na przekąskę owoc, warzywa (np. surową marchewkę) albo sok.


Zalety i wady diety:

Dieta Diamondów ma swoje zalety i wady. Zadaniem wielu amerykańskich lekarzy i dietetyków ma ona właściwości oczyszczające i odchudzające. Przeciwnicy. zarzucają, że jest zbyt uboga w białko oraz w wapń, cynk, witaminy z grupy B . Z tych właśnie powodów oraz tego, że odbiega od ogólnie przyjętych zasad żywieniowych większość dietetyków zaleca jej stosowanie nie dłużej niż jeden miesiąc.
Przykładowy jadłospis:
Śniadanie. Świeżo przygotowany sok pomarańczowy, garść owoców, 2 jaja gotowane na parze, 1 pomidor.

Obiad. Naleśniki faszerowane sałatką z 2 filiżanek porwanej sałaty, 1 pomidora, 1/2 filiżanki kukurydzy z puszki, 1/4 filiżanki ugotowanego kalafiora, 1 łyżki majonezu i soku z cytryny.

Kolacja (do wyboru): ryba pieczona na grillu, gotowana fasola lub bób, makaron z sosem grzybowym.

Leave a Comment