Migrena Koszmar Z Którym Można Walczyć

Czy kiedykolwiek coś cię bolało? Pewnie tak. Obojętnie czy to był ból zęba, żołądka czy głowy to, jeśli był bardzo silny pewnie dałbyś niemal wszystko by się go jak najszybciej pozbyć. W dobie postępów dzisiejszej medycyny i farmacji ze zdecydowaną większości bóli można skutecznie walczyć. Oczywiście niestety nie w każdym przypadku.
Według badań jednym z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych rodzaju bólu jest tzw. migrena. Jeśli cierpisz na tą bardzo niemiłą przypadłość i szukasz pomocy to dobrze trafiłeś. Znajdziesz tu opis tego schorzenia, jego przyczyny oraz co najważniejsze jak sobie z tym radzić.
Migrena jest przewlekłą chorobą, charakteryzuje się silnym, napadowym, najczęściej jednostronnym bólem głowy. Cierpi na nią coraz więcej osób, a średnia wieku cały czas się obniża.
Wyróżnia się dwa główne typy migreny: postać z aurą i postać bez aury. W migrenie z aurą napad migrenowy poprzedzają – faza zwiastunowa i aura. Ból głowy w migrenie jest zazwyczaj pulsujący, jednostronny, nasilający się podczas aktywności fizycznej.”

Często towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło i połowiczy ból twarzy. Ból najczęściej lokalizuje się w okolicy skroniowej. Napady trwają od 4 do 72 godzin, po czym najczęściej następuje przerwa, która trwa od kilku dni do kilku miesięcy.
Przyczyny choroby
Etiologia choroby (przyczyny) nie została do końca poznana. Najpopularniejsza hipoteza na ten temat mówi, że jest związana z nadmiernym wydzielaniem serotoniny – neuroprzekaźnika zapewniającego odpowiednie napięcie naczyń krwionośnych w mózgu.

Mechanizm ten polega na występowaniu gwałtownego skurczu, a w potem w następstwie samoregulacji – do rozkurczenia tych naczyń. I właśnie ten cały proces odczuwany jest właśnie, jako ból głowy, czyli typowy i najbardziej dokuczliwy objaw migreny.

Niestety dość często pierwsze objawy migreny pojawiają się w dzieciństwie, w okresie poprzedzającym dojrzewanie. Dziecko odczuwa wówczas silny, pulsujący ból w rejonie skroni połączony z zawrotami głowy. Rozkwit choroby przypada na wiek dojrzały. Na największą męczącą fazę migreny uskarżają się pacjenci około 40 roku życia.
Badania udowodniły, że nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne. Z tego powodu głównym czynnikiem ryzyka pojawienia się choroby wskazuje się jej występowanie w rodzinie. Bóle migrenowe to schorzenie, na które częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Największe ryzyko zachorowania występuje pomiędzy 25. a 55. rokiem życia. Innymi czynnikami, które mogą również predysponować do pojawienia się migreny są: otyłość, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy oraz zaburzenia snu.

Objawy zwiastujące napad migreny
W migrenie z aurą napad bólowy poprzedzony jest fazami zwiastunów oraz aury. Objawy zwiastunowymi migreny są:

  • Ogólne zmęczenie,
  • Drażliwość,
  • Występujące na zmianę stany depresyjne i euforyczne,
  • Ospałość, znużenie, wyraźne pogorszenie samopoczucia i obniżenie komfortu życia.

Powyżej wymienione zwiastuny migrenowe występują najczęściej na kilka dni do kilku godzin przed napadem bólu głowy. Następnie po fazie zwiastunowej, w przebiegu choroby pojawia się aura.
Objawy aury migrenowej
Aura występuje bezpośrednio przed napadem migreny i poprzedza ją o kilka minut do godziny. Do objawów aury zalicza się:

  • objawy wzrokowe w postaci ograniczenia lub nawet całkowitego przesłonięcia pola widzenia, występują również zniekształcenia obrazu – świetlne punkty, objaw śnieżenia, tzw. mroczki oraz ciemne plamy,
  • pacjenci mogą też cierpieć na objawy czuciowe – parestezję wokół ust, drętwienia czy uciążliwe mrowienie kończyn, odbierane także jako wrażenie przebiegającego „prądu”,
  • w niewielkiej ilości przypadków występują też niedowłady połowicze, afazje, czyli trudności z wysławianiem oraz szum w uszach,
  • sporadycznie odnotowywane są również przypadki zaburzeń świadomości.

Wywoływacze jak czynniki nasilające bóle migrenowe

Istnieje przypuszczenie, że ważny udział w występowaniu migreny mają tzw. wywoływacze. Nie są jednak pierwotną przyczyną choroby, jednak niestety nasilają jej objawy. Do najczęstszych czynników wywołującymi ataki migreny zaliczamy:

  • Niewłaściwą higienę snu, czyli zarówno jego niedobór, nadmiar, a przede wszystkim nieregularny rytm dobowy,
  • Stres. Stwierdzono, że jego wystąpienie, jak i zarówno odprężenie po jego zakończeniu może spowodować napad migrenowy,
  • Niektóre rodzaje leków, a szczególnie leki zawierające hormony. Z tego właśnie powodu narażone na występowanie bólów migrenowych są kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną,
  • Pogoda. W tym szczególnie takie czynniki jak: wahania ciśnienia atmosferycznego i gwałtowne zmiany klimatyczne,
  • Impulsy zewnętrzne takie jak hałas, światło, silne zapachy.

Niestety jest sporo czynników, które mogą wywołać migrenę. I tak mogą ją wywoływać np. czerwone wino, zmęczenie pracą, jak i różne sytuacje stresowe.
Jak sobie można pomóc w czasie ataku migreny?
Przy pierwszym ataku można po prostu wziąć proszek przeciwbólowy. Dla wielu cierpiących na migrenę najlepszym sposobem jest przeczekać atak bólu w zaciemnionym, dobrze przewietrzonym pokoju. Często pomaga też jednoczesne przykrycie czoła zimnym kompresem. Mozę też pomóc sposób stosowane przez nasze babcie, czyli obłożenie skroni plastrami cytryny bądź surowego ziemniaka. Bardzo często bywają pomocne zioła – napar z rumianku, kozłka lekarskiego lub olejki aromatyczne. Olejkiem bazyliowym skrop chusteczkę i wdychaj, a olejkiem z mięty pieprzowej natrzyj skronie i kark.
Poniżej podaję ci kila ważnych wskazań, które mogą bardzo skutecznie wspomagać leczenie i usuwanie bólów migrenowych

  • Prowadź zrównoważony tryb życia. Czy ci się to podoba czy nie żyjąc podlegamy biorytmowi, czyli powtarzającemu się napięciu i odprężeniu. Ma to bardzo ścisły związek z funkcjonowaniem naszego układu nerwowego oraz porami dnia i roku. Kardynalna sprawą jest abyśmy postępowali jak najbardziej zgodnie z rytmem naszego życia tzn. aktywność w ciągu dnia i odpoczynek w nocy.
  • Sprawdź swoje nawyki żywieniowe oraz te związane ze snem. Niektóre produkty czy też ich częstotliwość oraz jakość twojego menu może mieć znaczący wpływ na napady ostrych bóli migrenowych. Analogicznie może być ze zwyczajami związanych ze snem.
  • Stara naturalna medycyna wschodu w tym szczególnie akupunktura stosowana jest przede wszystkim do leczenia różnych rodzajów bólu.
  • Dobrą opinią wśród pacjentów chorych na migrenę, jako skuteczny środek w jej zwalczaniu cieszą się leki homeopatyczne. Jednak zanim po nie sięgniesz koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą homeopatą, który powinien potwierdzić czy taka terapia jest dla Ciebie odpowiednia.

Gdyby jednak żadne z opisanych powyżej sposobów nie był wystarczająco skuteczny skonsultuj się z lekarzem. Być może niezbędna będzie konsultacja w przychodni specjalizującej się w leczeniu bólu.

W tego rodzaju przychodni w terapii leczeniu migreny najczęściej stosuje się m.in.: akupresurę, akupunkturę, techniki relaksacyjne, stymulowanie nerwów obwodowych prądem o małej częstotliwości. Niekiedy, gdy jest to absolutnie konieczne – lekarz może wykonać blokadę miejscowo znieczulającą.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Leave a Comment