Na przeróżnych uroczystościach typu urodziny, imieniny wesela itp. wznosi się toasty mówiąc jednocześnie „Na zdrowie”. To bardzo powszechny staropolski zwyczaj, który oznacza życzenie, aby wypity alkohol wyszedł na zdrowie wszystkim a w szczególności tym, dla których jest wznoszony toast. Oczywiście wszyscy wiedzą, że tak mała dawka alkoholu raczej nie ma znaczącego wpływu dla zdrowia. Inaczej jest z dużymi jego dawkami.
No właśnie. Jak to jest z alkoholem? Pić czy nie pić? A jeśli pić to i ile by nam nie szkodził. Czy są zdrowsze i mniej zdrowe alkohole? Jeśli ten temat jest dla ciebie z jakichkolwiek powodów interesujący ważny to zapraszam do lektury.
Alkohol pod przeróżnymi postaciami jest znany od niepamiętnych czasów. Już w starożytności pito masowo wino(szczególnie gronowe)i już wtedy niestety nierzadko go nadużywano. Co według dzisiejszej nauki i medycyny oznacza nadużywanie alkoholu?
Większość lekarzy i dietetyków zgadza się,że nadmierną dawką dla organizmu ludzkiego jest ponad 50ml czystego alkoholu. Oznacza to wypicie więcej niż dwa piwa, dwie lampki wina, czy więcej niż 50ml wódki.
Jak konkretnie szkodzi alkohol?
Alkohol jest sztuczny tworem i jak wiele innych sztucznych substancji narusza homoeostaze organizmu. Szczególnie jest szkodliwy dla żołądka, wątroby oraz mózgu. Niestety nadużywanie alkoholu (szczególnie tych wysokoprocentowych)jest często jednym z głównych czynników zachorowań na nowotwory. Wieloletnie badania naukowe wykazały, że nadużywanie alkoholu powoduje raka żołądka, wątroby, trzustki. Ze względu na późną wykrywalność nowotworów oraz brak skutecznych terapii są one w ogromnym procencie śmiertelne.
Jakie stosować BHP w piciu alkoholu?
Nie jest konieczne bycie całkowitym abstynentem, lecz warto stosować się do poniższych wskazówek by nie mieć kłopotów zdrowotnych po spożywaniu go oraz nie narazić się na uzależnienie.
1 Nigdy nie spożywać alkoholu ponad dawki opisane powyżej.
2. Nigdy nie pić alkoholu na pusty żołądek.
3. Unikać pożywania alkoholi wysokoprocentowych tzn. od 30% wzwyż
4. Pod żadnym pozorem nie spożywać nadmiernych dawek alkoholu w wysokich dawkach regularnie przez dłuższy czas. Grozi to uzależnieniem
5. Zrezygnować całkowicie z picia alkoholu, jeśli są stwierdzone poważne schorzenia wątroby, żołądka czy trzustki.
6. Jeśli stwierdzisz czytelniku, że zaczynasz sięgać po kieliszek nawykowo np. pod wypływem emocji jak najszybciej podejmij działania, które to wyeliminują.
7. Jeśli masz skłonności do nadużywania alkoholu to najlepiej unikać okazji i ludzi, którzy do tego prowadzą.
Czy są zdrowe lub niezdrowe alkohole?
Stosunkowo za najzdrowszy alkohol uważane jest piwo, lecz w dawce nie większej niż dwa dziennie. Nawet tak niska dawka(przy występujących skłonnościach), jeśli jest wypijana przez dłuższy czas codziennie może prowadzić do uzależnienia.
Z pewnością bardzo niezdrowe są alkohole wysokoprocentowe. Wypijanie czystego spirytusu jest rujnowaniem sobie zdrowia. Stosunkowo najzdrowsze są wódki czyste, ponieważ nie zawierają barwników i innych szkodliwych domieszek, Nie polecam jednak picia żadnych wysokoprocentowych trunków. W niektórych sytuacjach może korzystnie działać wypijanie 1-2 lampek wina(nie więcej,)ale to warto skonsultować z lekarzem, ponieważ to zależy to od indywidualnego stanu zdrowia. Niestety zarówno wino jaki i piwo nie są zalecane np. przy poważnych schorzeniach nerek
Najnowsze komentarze