Lubisz słońce, ciepło przyjemny ciepły wiatr? Pewnie tak. Na drugimi biegunie jest słota, mokra, pochmurno, silny zimny wiatr, na ogół niskie ciśnienie. Jak się wtedy czujesz? Pewnie często kiepsko prawda? Czy wiesz, że tzw. meteoropatia inaczej zwana meteopatią nie jest uważana w ogóle za chorobę? Naprawdę. A czym w takim razie jest?
Meteoropatia (meteopatia) jest określana, jako patologiczna reakcja organizmu człowieka na działanie czynników meteorologicznych, która jest uzależniona od wrażliwości indywidualnej. Jest uznana, co najwyżej, jako choroba cywilizacyjna, która jednak nie jest leczona przez żaden konkretny dział medycyny.
Wiadomo na pewno, że meteoropatia nie dotyczyła naszych dalekich przodków. Pojawiła się stosunkowo niedawno. Około 50 lat temu na tę chorobę cywilizacyjną cierpiał, co trzeci człowiek – dziś ocenia się, że co drugi. Dolegliwości związane ze zmianami pogody częściej pojawiają się u kobiet. Niestety na meteoropatię nie ma skutecznych leków, ale można dość skutecznie łagodzić objawy.
Kto częściej zapada na meteoropatię?
Jak wspomniałem wcześniej na meteopatię bardziej narażone są kobiety. Wiadomo też, ze na pogodę silniej reagują mieszkańcy miast. Głównymi tego powodami są: przebywanie w sztucznym środowisku klimatycznym, permanentny brak ruchu, co z czasem skutkuje tym, że mechanizm przystosowawczy jest osłabiony..
Większa wrażliwość kobiet na meteoropatię jest związana ze zmieniającym się poziomem hormonów. Dlatego też najwięcej meteoropatek jest wśród kobiet w okresie menopauzy. Z pewnością na tą dolegliwość najmniej podatne są dzieci s, negatywne reakcje nasilają się z wiekiem. Jak wykazały badania szczyt wrażliwości przypada po pięćdziesiątce.
Najczęściej spotykane objawy meteoropatii:
- Bezsenność (albo senność).
- Ból głowy, a nawet migrena.
- Zmęczenie, rozdrażnienie, osłabienie.
- Słaba wydolność fizyczna.
- Trudności z koncentracją, apatia, depresja.
Schorzenia, które nasila meteoropatia
Niektórym chorym meteoropatia dokucza szczególnie silnie. Pacjentów po przebytych operacjach bolą blizny pooperacyjne, dawne złamania kości. Innym z kolei nasilają się dolegliwości towarzyszące reumatyzmowi, wrzodom żołądka i dwunastnicy. Przyczynia się do tego wegetatywny układ nerwowy. Jego podstawowym zadaniem jest zadbanie on o zachowanie wewnętrznej równowagi, niezależnie od tego, co się dzieje na zewnątrz. Czynniki pogodowe mogą pogarszać także stan chorych na astmę i sercowców..
Sposoby na meteropatie
- W wielu przypadku znakomicie sprawdzają się zioła – kozłek lekarski uspokaja, podnosi koncentrację i sprawność umysłową, melisa również uspokaja, działa nasennie, gdy są kłopoty z zasypianiem a także działa łagodząco (np. przy dolegliwościach żołądkowych). Również szyszki chmielu ułatwiają zasypianie, łagodzą nerwowość.
- Można też kupić w aptece i wypróbować tabletki zalecane dla wrażliwych na zmianę pogody. Tabletki dla meteoropatów to m.in.:Pogodyna (zawiera m.in. melisę, żeń-szeń, kofeinę), Meteo (z wyciągiem z korzenia rhodioli, która zwiększa możliwości adaptacyjne, i guaraną bogatą w kofeinę).
- Lecytyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, (znakomicie pomaga przy problemach z koncentracją i pamięcią), niezbędny często jest magnez(ma działanie łagodzące drażliwość, stres, obniża pobudliwość, oraz witaminy z grupy B – regulują działanie układu nerwowego, poprawiają pamięć, nastrój i szybkość reakcji.
- Niektórym na pewien czas pomaga kawa( zwłaszcza na kłopoty z sennością i niskim ciśnieniem), ale uwaga: w nadmiarze może dać efekt odwrotny od zamierzonego.
- Na kłopoty z ciśnieniem i krążeniem niektórym pomaga sauna. Niestety nie jest to sposób dla każdego. Nie zaleca się sauny ludziom z kłopotami sercowymi i nerkowymi.
Najnowsze komentarze