Jesteś blady? Łatwo się męczysz, a do tego łamią paznokcie i wypadają włosy? To charakterystyczne objawy zaawansowanej anemii. Czym jest anemia, jakie są jej inne charakterystyczne objawy, jak prawidłowo zdiagnozować jej przyczyny oraz zalecana dieta przy niedokrwistości to wiedza, którą znajdziesz w tym artykule
Anemia to wbrew pozorom nie jest samodzielną jednostką chorobową, lecz zespołem objawów, które pojawiają się, gdy we krwi jest niedostateczna (poniżej normy) ilość czerwonych ciałek tzw. erytrocytów lub gdy jest zbyt małe stężenie hemoglobiny (przy prawidłowej ilości czerwonych krwinek). Objawy te są sygnałami przeróżnych nieprawidłowości lub schorzeń, które występują w organizmie.
Norma erytrocytów dla kobiet wynosi 4–5,5 mln w milimetrze sześciennym, dla mężczyzn – 4,5–6 mln. Trzeba wiedzieć, że ilość i jakość erytrocytów we krwi może się zmieniać w zależności od płci, wieku, miejsca pobytu oraz stanu zdrowia. Prawidłową ilości erytrocytów ustala się podczas badania krwi(morfologia)
Objawy anemii, czyli niedokrwistości, są dość wyraźne, a jednak bardzo często są bagatelizowane, ponieważ przypominają stan przemęczenia towarzyszący niewyspaniu, przepracowaniu i życiu w silnym stresie.
Dlatego jeśli występują takie objawy powinno się zbadać poziom hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi, aby sprawdzić czy masz już anemia. Hemoglobina to białko, które przenosi tlen niezbędny do życia wszystkim narządom i komórkom. Jego niedobór, występujący w anemii, jest zwłaszcza niebezpieczny dla mózgu oraz serca. Są to organy wyjątkowo wrażliwe na niedotlenienie.
Objawy anemii:
Poza w/w anemia charakteryzuje się takimi objawami jak:
- Osłabienie;
- Uczucie zmęczenia i znużenia. Charakterystyczna cechą takie zmęczenia jest to, że nieustępujące po odpoczynku.
- Blada i przesuszenia skóra a także blade błony śluzowe. Zmiany są widoczne na wargach, które robią się bledsze, a jeszcze bardziej na spojówkach oczu. Aby zdiagnozować wstępnie taką bladość należy odchylić dolną powiekę. Prawidłowo powinniśmy zobaczyć żywo czerwone wnętrze. Jednak, jeśli biało pod powiekami jest jasne i blade to wtedy można podejrzewać anemię
- kołatanie serca (często mylone jest z nerwicą)
- problemy z pamięcią i koncentracją (ten objaw często jest przypisywany przemęczeniu i stresowi)
- przewlekła senność pomimo prawidłowej przespanej nocy
- skłonność do depresji
Przyczyny:
Przyczynami anemii na ogół są: obfite krwawienia, które kostkują niekontrolowaną stratą żelaza z organizmu oraz złe wchłanianie tego pierwiastka. Na anemię cierpi znaczna grupa kobiet szczególnie te, które mają obfite miesiączki. Jest to anemia wynikająca z utraty krwi. Dość częstą, lecz mało jeszcze znaną przyczyną anemii jest niedobór witaminy b12. Przyczynami niedoboru tej witaminy są zarówno brak dostatecznej ilości tej witaminy w diecie a także niewystarczająca ilości kwasu żołądkowego, którego niedobór upośledza wchłanianie witaminy B12. Niekiedy przyczynami są także są także niedobór witamin b2, b6 oraz kwasu foliowego. Są niezbędne do prawidłowego przyswajania żelaza.
O ile nie ma tak drastycznych objawów anemii i niedobór żelaza w organizmie jest jeszcze stosunkowo niewielki to wtedy można go niekiedy skorygować prawidłową dietą.
Dieta przy anemii:
W diecie zalecanej przy anemii szczególnie jest polecane czerwone mięso, ponieważ żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych nasz organizm przyswaja w 30 proc. A z roślin tylko 5-10%. Szczególnie bogate w żelazo są: wątroba wieprzowa, mięso wołowe (nerki i serce), mięso indycze i kurze, czarny salceson.
Przy niedokrwistości oprócz mięsa warto także spożywać dużo warzyw i owoców, ponieważ dostarczają witaminy C, która znacząco zwiększa przyswajalność żelaza. Bogatymi źródłami witaminy C są: natka pietruszki: czarna porzeczka, owoce dzikiej róży, cytrusy, papryka, acerola, rokitnik.
Bogate w żelazo są warzywa strączkowe: groch, biała fasola, soja. Trzeba tylko koniecznie pamiętać by wymoczyć je w wodzie. Dzięki moczeniu pozbywamy się kwasu fitynowego, który utrudnia wchłanianie Dużo kwasu fitynowego zawierają też płatki owsiane, sezam, siemię lniane, migdały, orzechy, kakao, brązowy ryż – lepiej jeść je między posiłkami bogatymi w żelazo, żeby nie zaburzać jego wchłaniania.
Aby nie utrudniać przyswajania żelaza należy unikać herbat, która zwiera taniny. Chorzy na anemie powinni unikać a najlepiej czasowo odstawić napoje zawierające kofeinę, jak kawa, coca-cola, pepsi, napoje energetyzujące.
Przy poważnych niedoborach żelaza lekarz na ogół przepisuje preparaty żelazowe. Mają one często w dłuższe perspektywie skutki uboczne jak zaparcia lub biegunki.
Jednak, aby prawidłowo rozpoznać anemię oraz jej rodzaje( jest jej, co najmniej kilkanaście) należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Nie zaleca się podawania żelaza w „ciemno” bez odpowiedniej diagnostyki, ponieważ może być to nieskuteczne a nawet niebezpieczne.
Diagnostyka przy anemii:
- Morfologia krwi
- Oznaczenie poziomu żelaza.
- Gastroskopia
- Kolonoskopia
Najnowsze komentarze