Nie Zastąpisz Tego Tabletką

Lekarze często mówią: dbaj o ruch, ćwicz, biegaj, musisz się ruszać. Czy to przypadek? Z pewnością nie. Regularny prawidłowy ruch jest jednym z warunków zdrowego trybu życia. Głównym jego wrogiem jest lenistwo wynikłe ze „zdobyczy” cywilizacyjnych. Nauka już dawno dowiodła, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak lenistwo.

Nasze ciało i umysł jest nawykłe do wysiłku. To niewłaściwe nawyki stopniowo powodują, że odzwyczajamy się od wysiłku. Tymczasem zbyt mała dawka ruchu i ogólnie wysiłku powoduje poważne dysfunkcje ciała i umysłu. Nawet laik medyczny wie, ze ciało i umysł to jedność. Udowodniono zostało bezspornie, że jeśli nie mamy odpowiedniej dawki ruchu to mózg stopniowo degraduje się wyłączając lub ograniczając pewne funkcje. Wiadomo np, że bez ruchu spada kreatywność, pogarsza się szybciej pamięć, szybciej degradują się zmysły.

Jakie są główne zalety biegania? Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły to poprzez bieganie oraz właściwą dietę szybko zgubisz zbędne kilogramy. Bieganie pobudza układ krwionośny do pracy oraz znakomicie wpływa na serce. Bieganie korzystnie wpływa na mięśnie, stawy oraz układ krwionośny. Podczas biegania na świeżym powietrzu cały organizm jest dobrze wentylowany i wszystkie komórki ciała dostają bezcenny tlen
Jak poprawnie biegać?
Warto byś pamiętał, że aby w pełni cieszyć się z wielu korzyści z biegania, musisz wiedzieć, jak prawidłowo biegać.

Oto kilka ważnych zasad:

  1. Koniecznie skonsultuj się przed bieganiem z lekarzem, szczególnie, jeśli chorujesz lub jesteś już w bardziej zaawansowanym wieku.
  2. Bieganie należy wprowadzać stopniowo. Nigdy nie próbuj zaczynać od zbyt dużych dystansów. Koniecznie zaczynaj od niewielkich dystansów. Z czasem będziesz je wydłużał. Dzięki takiej strategii nie nadwyrężysz organizmu i w ten sposób unikniesz zniechęcenia się do biegania.
  3. Jak przed każdym uprawianiem sportu pamiętaj o rozgrzewce przed bieganiem oraz o rozciąganiu.
  4. Jeśli biegasz już na dłuższych dystansach, zawsze pamiętaj o zabieraniu ze sobą wody mineralnej.
  5.  Zawsze wkładaj do biegania wygodne sportowe obuwie i ubranie. Jeśli nie wiesz, jakie poradź się w sklepie ze sprzętem sportowym lub u doświadczonego trenera biegania.
  6. Postaraj się nie odkładać bieganie na koniec dnia. Zawsze ci coś może przeszkodzić, a poza tym silna wola jest w końcu dnie na wyczerpaniu i wtedy możesz ulec pokusie rezygnacji z biegania.
  7. Wyrób sobie nawyk przygotowanie butów i ubrania wieczorem dnia poprzedniego i zaczynania dnia od biegania.
  8. Jeśli już będziesz biegał nieco dłuższe dystanse to obok wody zadbaj o odpowiednią dietę.
  9. Warto umawiać się kimś na wspólne bieganie. To często wzmaga motywacje.
  10. Nie biegaj nigdy na siłę, jeśli masz kontuzje. Idź po poradę do lekarza. Jeśli tylko trochę czujesz się słabiej to nie rezygnuj całkiem z biegania, lecz pobiegnij krótszy dystans i trochę wolniej. Trzeba byś wyrobił nawyk biegania. Po przerwie często zaczynanie od nowa jest trudniejsze..

Leave a Comment