Szlachetne Zdrowie

Zdrowa żywność

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

 

Jan Kochanowski fraszki.

Ten cytat ze sławnej fraszki J. Kochanowskiego jest dla jednych niewiele znaczącym banałem a dla innych oczywista prawdą. O zdrowiu , mówimy, myślimy, życzmy go sobie itd. I na tym właściwe większość ludzi poprzestaje. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że o zdrowie warto zadbać. Tylko trzeba to robić od najmłodszych lat, regularnie i mądrze.

Najlepiej zrobić z tego cały szereg wspierających nawyków, które w efekcie dadzą nam dobre zdrowie i kondycje do później starości. Z pewnością nie jest to zadanie łatwe. Wymaga pracy i wysiłku , ale z pewnością efekt jest tego wart.

Ale żebyśmy się dobrze rozumieli określmy sobie czym właściwie jest zdrowie.

Obecna definicja zdrowia przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest następująca: Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).

Tak rozumiane zdrowie wymaga po prostu zdrowego stylu życia. Mam tu na myśli wykonywania całej gamy czynności wspierającej zdrowie i unikanie takich , które mu ewidentnie szkodzą.

Oczywiście takich działań w naszym życiu jest bardzo dużo, choćby dlatego, że nasz organizm jest całością psychofizyczną i nie ma nieważnych funkcji czy organów. W uproszczeniu można podzielić działania na rzecz wspierania zdrowia na 4 części

  1. Racjonalna dieta
  2. Dbanie o regularny ruch i wysiłek fizyczny
  3. Higiena psychiczna( unikanie stresu, dbanie o dobry sen itd.)
  4. Dbałość o wygląd i urodę jako cześć zdrowia psychicznego

Znajdziesz na moim blogu szereg bardzo interesujących artykułów, które pomogą ci znaleźć swoją drogę do zdrowego stylu życia. Pamiętaj jednak drogi czytelniku o tym, że ten blog ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje w żadnym razie konsultacji z lekarzem specjalistą.

Jeślibyś czytelniku miał jakiekolwiek pytania, sugestie czy uwagi na tematy zawarte w artykułach proszę podziel się nimi.

 

 

 

Leave a Comment