To Groźny Wróg Zdrowia

 

 

Pewnie zadziwię cię czytelniku tematem dzisiejszego artykułu. Oczywistych wrogów twojego zdrowia jest sporo np. zła dieta, stres, brak dostatecznej ilości ruchu, zanieczyszczone powietrze itd. Jest jeden ważny czynnik, który łączy we w/w zagrożenia. Czy domyślasz się, co to jest?  Tak zgadza się tym negatywnym czynnikiem, którego stworzyliśmy przez z wieki wszyscy jest CYWLIZACJA.

 

 

Cywilizacja [łac. civilis], poziom rozwoju osiągnięty przez społeczeństwo w danej epoce historycznej ze szczególnym uwzględnieniem poziomu kultury materialnej (zwłaszcza wiedzy ścisłej i techniki), będącej wskaźnikiem opanowania przez ludzi sił przyrody i wykorzystania jej bogactw. źródło definicji (http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/cywilizacja;3888917.html).

 

Abyśmy się dobrze rozumieli, nie jestem wrogiem postępu cywilizacyjnego, ale jego negatywnych skutków oraz wykorzystania w niewłaściwy, bezmyślny sposób zdobyczy techniki i nauki. Tak wiem oczywiście, że: tak gdzie drwa robią, tam wióry lecą” To oczywista prawda. Namawiam cię jednak czytelniku do korzystania ze zdobyczy nauki i techniki z rozsądkiem oraz tak by pogodzić wygodę w postaci oszczędności czasu i wysiłku z tym jak to wpływa na twoje zdrowie.

 

Co mam na myśli wyjaśnię w dalszej części artykułu oraz podam szereg sugestii, wskazówek jak sobie radzić z negatywnymi skutkami cywilizacji? Wiem oczywiście, że nie będą to magiczne formułki i idealne rozwiązania, lecz jeśli np. w diecie ominiesz choćby o 50% spożywanie przetworzonej żywności to już się to bardzo opłaci.

 

Generalnie rzecz biorąc cywilizacja działa na nas szkodliwie zarówno pod względem czysto fizycznym jak i psychicznym.

 

Główne zagrożenia cywilizacyjne to:

 

  • Spożywanie wysoko przetworzonej żywności.
  • Brak dostatecznej ilości aktywności fizycznej.
  • Używanie szkodliwych nienaturalnych środków chemicznych w przeróżnych formach

(w żywości, leki, środki czyszczące i piorące, kosmetyki, w urządzeniu mieszkań itd.)

  1. Nieregularny, niehigieniczny tryb życia.
  2. Stres

 

Jak radzić sobie z powyższymi zagrożeniami? Przede wszystkim trzeba włożyć w to pewną pracę najlepiej wypracować pewne wspierające nawyki, które w efekcie w dalszej perspektywie dadzą znakomite, widoczne rezultaty. Jakie to będą rezultaty? Jestem, że wyniki, które osiągniesz dzięki tej pracy będą warte zachodu.

Zyskasz m.in.: lepszą kondycje w porównaniu do rówieśników (i nie tylko do nich), dłużej sprawne ciało, lepiej działające zmysły, sprawniejszy umysł, lepszy nastrój i odporność na stres.

 

Czy jesteś zainteresowany takimi nagrodami? Jeśli tak to zapraszam do dalszej części artykułu.

 

Ad1.) Spożywaj jak nawięcej naturalnej żywności tzn. takiej, która nie zawiera żadnych konserwantów, „polepszaczy”, sztucznych barwników, cukrów itd.

Skąd wiedzieć, co zawiera żywność? Czytaj etykiety zanim coś kupisz. Jeśli się na tym nei znasz to poczytaj odpowiednie źródła lub poradź fachowców np. dietetyków

Przykładami zdrowej żywności są np. warzywa i owoce o ile oczywiście były wyhodowane w ekologicznych warunkach(czysta gleba, bez spryskiwania, sztucznych nawozów itd.)

Takie możesz znaleźć w sklepach ze zdrowa żywnością lub kupować zaprzyjaźnionych zaufanych dostawców, rolników.

 

Ad2)

 

Od najmłodszych lat wyrabiaj w sobie nawyk ćwiczeń, biegania, uprawiania rekreacyjnie sportu. Jeśli jesteś już trochę starszy lub seniorem to, jeśli zaczniesz zaraz to z pewnością polubisz to i uzyskasz widoczne dobre efekty. Sugeruję ci bieganie, ćwiczenia szczególnie tzw. aerobowe, pływanie. Pamiętaj jednak by to robić regularnie i ćwiczyć, biegać, pływać minimum 45×3 w tygodniu(naturalnie nie od razu) Jeśli masz samochód to zamiast wszędzie jeździć, przejdź się np. do sklepu które jest 500 m od ciebie, zamiast wszędzie jeździć tramwajem lub autobusem zrób sobie przynajmniej czasami(lepiej regularnie) spacer

Tylko daruj sobie wymówki typu nie mam czasu, sprzętu, pieniędzy itd. Jest taka ważna zasada, pod którą ja się podpisuję: Na rzeczy ważne zawsze znajdzie się czas i pieniądze. A czy twoje zdrowie jest dla ciebie ważne?

 

Ad3)

 

Wróć do źródeł i używaj np. szarego mydła, jak już używasz środków chemicznych to jak najmniej i używaj rękawic itd. Leków używaj jak najmniej i takie, które są absolutnie niezbędne. Używaj jak najwięcej ubrań z naturalnych materiałów typu wełna, bawełna, buty skórzane itd.. W domu używaj ekologicznych środków, typu farby zamiast tapet, mebli z naturalnych materiałów typu drewno itd. Dbaj o częste wietrzenie mieszkanie czy domu i jego prawidłowe nawilżanie. Często odkurzaj i dbaj o czystość. Trzeba wiedzieć, że cywilizacja produkuje, bardzo wiele zanieczyszczeń, których dawniej nie było, a które są groźne dla zdrowia. Jak ci tylko czas pozwala wyjeżdżaj w weekendy za miasto by pooddychać lepszym świeższym powietrzem polecam przebywanie w lesie i nad wodą.

 

Ad4)

 

Ten punkt jest jednym z najtrudniejszych do wykonania, ponieważ nie wszystko zależy od nas, lecz jak tylko możesz zadbaj o regularne posiłki, co 3h, 5 razy w ciągu dnia, kolacja zawsze lekka minimum 3 h przed snem, zadbaj o dobry sen (pisałem o tym w poprzednim artykule). Najważniejsze to nie zarywanie nocy i drzemki powyżej 30 minut w ciągu dnia. Jesteś nocnym Markiem to popracuj nad tym wstawać wcześnie np. o 7 rano i kłaść się spać przed 22.(Obojętnie czy to wolny dzień czy nie) Zobaczysz jak ci się to z czasem opłaci w każdej dziedzinie życia. Używaj rozsądnie i z umiarem zdobyczy techniki typu komórka, komputer, TV, WI-FI. Jak Ci jest to absolutnie niezbędne zrezygnuj w ogóle z WI-FI.

Wszystkie urządzenia elektryczne wydzielają tzw. smog elektromagnetyczny, który jest pozornie nieodczuwalny, a bardzo szkodliwy dla zdrowia. W ogóle nie wstawiaj komputera czy TV do sypialni.

 

 

Ad5)

 

Wiadomo, że stres jest czymś jest naturalnym i z pewnością potrzebnym, jednak w nadmiarze i w dłuższej perspektywie to jeden z najgorszych wrogów naszego zdrowia.

Aby złagodzić jego skutki odżywiaj się regularnie, ruszaj się, przebywaj często w pozytywnym towarzystwie, unikaj narzekaczy i malkontentów, sam nie krytykuj i nie narzekaj, słuchaj dobrej muzyki relaksacyjnej, medytuj. Unikaj hałasu. Dbaj o zmysły. Dużo się śmiej.

 

Zapisz

Zapisz

Leave a Comment