To Nie Tylko Symbol Miłości

„Serce to najpiękniejsze słowo świata” to cytat z niezapomnianej rosyjskiej komedii „Świat się śmieje” Nie wiem czy to najpiękniejsze słowo(rzecz względna), ale na pewno wiem, że serce, jako organ w ciele człowieka jest niezwykle ważny. Faktem medycznym jest to, że po ustaniu akcji serca jest tylko około-4 minut czasu by ją przywrócić i zapobiec zgonowi.

 

Serce jest centralnym narządem układu krążenia.  Umiejscowione jest w klatce piersiowej, w śródpiersiu środkowym, wewnątrz worka osierdziowego. Jest narządem czterołamowym i składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Połączone jest systemem tętnic i żył z układem krążenia. Głowiną tętnicą jest aorta.

 

Zadaniem serca poprzez skurczanie i rozkurczanie się jest rozprowadzenie krwi do wszystkich komórek ciała. Z tego właśnie powodu rozróżnia się ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.  Prawidłowe ciśnienie to 120/80. Maksymalne granice zdrowego ściśnienia to, 140/90 przy czym ta wyższa liczba oznacza ciśnienie skurczowe a niższa rozkurczowe.

Jak każdy narząd w ciele człowieka serce musi mieć pewne optymalne warunki pracy, by prawidłowo funkcjonować. Co sprzyja sercu, jakie czynniki sprzyjają chorobom i dysfunkcjom serca i jak i zapobiegać tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Choroby serca:

 1. Choroba niedokrwienna serca(wieńcówka)

Schorzenie to polega na zmniejszeniu przepływu krwi przez naczynia wieńcowe, które zaopatrują w krew mięsień sercowy.

 1. Zawał serca

Zawał serca występuje wtedy, gdy dochodzi do zatkania blaszką miażdżycową naczynia wieńcowego. Naczynie wieńcowe to tętnica doprowadzającej do serca utlenowaną krew. Ta część mięśnia sercowego, do której nie dochodzą krew i tlen, ulega wówczas martwicy. Zawał zwykle obejmuje lewą komorę serca, prawej dotyczy znacznie rzadziej.

 1. Arytmia.

 

Jest ona efektem zakłóconego wytwarzania i przewodzenia impulsów elektrycznych, które odpowiadają za proces kurczenia się mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu objawiają się niemiarowym biciem serca, szybkim i nierównym tętnem, osłabieniem i dusznością.

 1. Niewydolność serca

  Przyczyną tego schorzenia jest upośledzenie pracy serca i niewystarczający przepływ krwi w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Niewydolność serca może rozwinąć się między innymi na podłożu nadciśnienia krwi czy choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału.

 

Czynniki sprzyjające chorobom serca.

 1. Stres

Zawał jest często nazywany chorobą dyrektorów” i to nie jest przypadek. Przeciążenie pracą(nielimitowany czas pracy), stres, brak ruchu to główne przyczyny, że osoby na tym kierowniczym stanowisku często mają zawał, a także chorują na inne choroby serca.

 1. Zła dieta.

Nieregularne posiłki. Zbyt obfite i dużą ilością tłustego mięsa. Brak odpowiedniej ilości warzyw i owoców w diecie. To wszystko sprzyja kłopotom z sercem.

 1. Palenie tytoniu.

To jeden z groźniejszych wrogów układu krwionośnego a więc i serca. Udowodniono bezspornie, że wieloletnie palenie tytoniu w jakiejkolwiek formie to ponad 90% szans na miażdżycę i zawał serca.

 1. Nadmiar alkoholu.

Picie w dużych ilościach zwłaszcza tego mocniejszego np.wódki bardzo szkodzi zarówno sercu jak i układowi krwionośnemu.

 1. Brak ruchu.

Siedzący tryb życia, bezruch i nie uprawianie żadnego sportu powoduje słabe krążenie krwi w organizmie sprzyja m.in. chorobie niedokrwiennej serca.

Co sprzyja sercu?

W uproszeniu można stwierdzić, że działania odwrotne do tych, które mu szkodzą. Jednak czasami to też nie wystarczy. Ludzie po 40 roku życia powinni regularnie poddawać się badaniom, np. EKG, poziom cholesterolu itd.

Jeśli chodzi o dietę należy koniecznie unikać nasyconych tłuszczów zwierzęcych(smalec, baleron, boczek, wieprzowina itd.). Konieczne jest wprowadzeni do diety odpowiedniej ilości warzyw i owoców.

Jeśli palisz powinieneś jak najszybciej pozbyć się tego nałogu. Są odpowiednie leki i ośrodki, które w tym pomagają.  Ważne też nawet jak nie palisz unikać pomieszczeń z osobami palącymi, by nie być często tzw. biernym palaczem. Udowodniono, że takie ”palenie” szkodzi nie mniej niż aktywne. Pisząc o ruchu miałem na myśli ćwiczenia, biegi lub marszo-biegi. Kobietom też warto polecić biegi i fitness.

Stres nie dotyczy tylko dyrektorów. Jeśli masz stresującą pracę lub jesteś w stresującym środowisku to naucz się wyciszać, stosuj ćwiczenia relaksujące, muzykę relaksacyjną i też uprawiaj amatorsko sport(bieganie, ćwiczenia, tenis, pływanie).

Uprawianie sportu i codzienny ruch to jeden z najlepszych sposobów na stres.

 

 

 

 

 

Leave a Comment