Zdrowie Na Wakacjach

Właśnie zaczynają się wakacje. Z pewnością kojarzą ci się one z przyjemnością, wypoczynkiem, słońcem, wodą, górami itd. Aby były udane musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Ale co może zagrażać mi w czasie wakacji? Czy coś może zaszkodzić mojemu zdrowiu?

Niestety tak. Ale na szczęście przy odrobinie uwagi, wiedzy i przezorności możesz się ustrzec przez niemiłymi niespodziankami. Jakie to mogą być nie miłe niespodzianki? Każdy z nas na wakacjach pragnie jak najwięcej słońca. Wiadomo. Słońce to ciepło, dobry nastrój, wiele korzyści dla zdrowia. Niestety jego nadmiar jest nie tylko niezdrowy, ale i niebezpieczny.

W zależności i cery i jej karnacji opalamy się szybciej lub wolniej. Jednak przy jasnej karnacji i braku kontaktu wcześniej ze słońcem jest niemal pewne oparzenie słoneczne. W zależności od intensywności promieni słonecznych i naszej skóry jest ono większe lub mniejsze. Najczęściej pojawia się czerwony rumień o różnej powierzchni o nieprzyjemnej bolesności.

Odczuwamy wtedy charakterystyczne szczypanie. Może ono następować przy dotyku lub bez niego. To jest pierwszy stopień oparzenia. Drugi, gdy występują bąble a skóra jest bardzo czerwona i bardzo boli. Warto takie oparzenie zabezpieczyć odpowiednim opatrunkiem z maścią i jak najszybciej udać się do lekarza.

Przy pierwszym stopniu oparzenia bezwzględnie przez kilka dni należy unikać kontaktu ze słońcem tak by obalała przez oparzenie skóra się z nim nie stykała. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego bólu i dalszemu podrażnianiu skóry. Jak występuje ból przy kontakcie z ubraniem można posmarować podrażniona skórę kremem nawilżającym.

Innym niebezpieczeństwem dla naszego wakacyjnego zdrowia jest woda. Mam tu na myśli zarówno sprawy związane z jej czystością jak i zagrożeniami związanymi z utonięciem. Jeśli chodzi o czystość to sprawa jest oczywista. Nie wchodzimy do zbyt brudnych akwenów by zapobiec chorobą skóry. Co zagrożenia utonięciem to oczywista sprawą jest, że nigdy nie wchodzimy na głębokie wody, jeśli nie umiemy pływać.

Nie wolno też nigdy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Bardzo nierozsądne jest wskakiwanie „ na główkę” z wysokiej wysokości do nierozpoznanego akwenu. W takich sytuacji niejednokrotnie dochodzi do bardzo poważnych wypadków, które najczęściej kończą się uszkodzeniem kręgosłupa. W wyniku takich wypadków następuje trwałe inwalidztwo lub nawet do śmierci.

Innymi zagrożeniami są zatrucia pokarmowe. Występują one głównie po spożyciu lodów lub źle przechowywanie żywności (wysoka temperatura). W takie żywności często znajdują się bardzo niebezpieczne bakterie typu Salmonella lub tzw. jad kiełbasiany (w wędlinach)

Przy tego typu zatruciach często występują silne bóle brzucha, wymioty, biegunka i silna gorączka. Jeśli występują takie objawy trzeba chorego bezzwłocznie przetransportować do szpitala na tzw. SOR lub wezwać lekarza. Aby zapobiec takim zatruciom należy unikać spożywania żywności z niewiadomego źródła i podejrzanym wyglądzie, zapachu oraz nigdy nie jeść z brudnymi rękami.

Tak, więc życzę wam udanych wakacji, ale pamiętajcie o zabezpieczeniu swojego zdrowia i życia przy niemiłymi niespodziankami.

Leave a Comment