Lato to na ogół bardzo przyjemna pora roku. Kojarzy się nam z urlopem, plażą słońcem lub pięknymi górskimi wyprawami. Wszystko jest ok. o ile zachowamy umiar i rozsądek. Abyśmy wrócili z urlopu wypoczęci i zadowoleni musimy koniecznie pamiętać o pewnych zasadach „BHP”, które ochronią nasz zdrowie a czasami nawet życie
Nasz ciało lubi pewien zakres temperatur, które mu służą. Poważne odchyłki od tych norm (zwłaszcza trwające dłużej)to zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Mam tu na myśli zarówno wychłodzenie jak i przegrzanie. W lato wychłodzenie raczej nam nie zagraża wiec zajmiemy się przegrzaniem. Uważa się optymalna temperatura powietrza dla zdrowego człowieka wacha się od 18 do 28 stopni. Temperatury od 30 stopni wzwyż określa się jak upał.
Jeśli taka sytuacja trwa dłużej może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Co trzeba zrobić by ustrzec się przed niebezpieczeństwami, które są związane z upałem? Przede wszystkim należy chronić głowę, oczy i skore zarówno przed silną ekspozycją słońca jak i wysoką temperaturą.
Wysoka temperatura, która działa dłużej na nieosłoniętą głowę grozi przegrzaniem czaszki i udarem mózgu. Oczy, które nie są odpowiednio chronione okularami przeciwsłonecznymi narażone są na poważne komplikacje. Tak stan trwający dłużej może doprowadzić do poważnych chorób oczu jak jaskra, zaćma czy nowotwór oka.
Skóra, która którą jest ochroną naszego ciała przed wirusami i bakteriami, gdy ulegnie silnemu przegrzaniu ulega poparzeniom. Jeśli taki stan się powtarza lub dany osobnik ma genetyczne skłonności to może się to skoczyć powstaniem tzw., czerniaka, czyli bardzo niebezpiecznego raka skóry. Nawet jak do tego nie dojdzie to poparzenia są bolesne oraz sprzyjają wysuszeniu skóry i szybszemu powstawaniem zmarszczek.
Nie wszyscy wiedzą, ze są pewne leki i zioła i kosmetyki, które mogą sprzyjać powstawaniu poparzeń słonecznych.
Leki, na które mogą sprzyjać poparzeniom słonecznym to:
• barbiturany,
• sulfonamidy,
• niesteroidowe leki przeciwzapalne (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne),
• leki moczopędne,
• tetracykliny,
• leki przeciwdepresyjne i uspokajające,
• leki przeciwcukrzycowe,
• tabletki antykoncepcyjne,
Zioła to
dziurawiec,
psoraleny.
Kosmetyki:
• dezodoranty i substancje przeciwbakteryjne w mydłach,
• substancje zapachowe (piżmo, olejki: lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy, bergamotowy),
Rozróżnia się oparzenia słoneczne 1 i 2 stopnia. Oparzenia I stopnia obejmują wyłącznie naskórek, a zewnętrznej warstwy skóry. Zmiany są obrzękowo-rumieniowe, czyli widoczne jest obrzmienie skóry oraz zaczerwienienie. Na ogół zmiany ustępują po kilku dniach, i nie pozostawiając w ogóle śladu.
Oparzenia II stopnia tyczą się zarówno naskórka jak i skóry właściwej. Są to zmiany tzw. rumieniowe, w obrębie których tworzą się bolesne pęcherze. Wtedy powstające nadżerki goją się w ciągu kilku tygodni. W bardzo rozległych i głębokich oparzeniach II stopnia mogą pojawić się objawy ogólne, a nawet wstrząs. Objawami takiego wstrząsu są: spadek ciśnienia krwi i temperatury ciała, zamroczenie lub pobudzenie, niekiedy drgawki.
Leczenie oparzeń słonecznych
Gdy wystąpiło oparzenie słoneczne pojawia się silna reakcja zapalna oraz ból. W tej sytuacji należy przyjąć dostępne bez recepty któryś z leków przeciwbólowy (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen lub paracetamol). Następnie należy delikatnie umyć skórę letnią, ale nie zimną wodą, warto zastosować chłodny okład.
Do tego celu znakomicie nadają się maści z małym stężeniem hydroksykortyzolu (maści z 0,5% hydrokortyzolem). Trzeba zdawać sobie sprawę,ze skóra oparzona bardzo szybko traci wodę, dlatego trzeba jej zapewnić odpowiednie nawilżenie. W tym celi należy przykładać na poparzoną skórę grubą warstwę kremu. Takie okłady należy aplikować kilkakrotnie w ciągu dnia.
Warto wiedzieć, że podrażniona skóra jest skłonna do alergii, dlatego najlepiej stosować tzw. kremy hipoalergiczne. Rzeczywiste efekty oparzenia można zaobserwować dopiero po 4-6 godzinach od ekspozycji. W momencie, gdy pojawią się bąble, nie wolno ich przebijać ani zdrapywać – należy poczekać, aż płyn w nich zawarty sam się wchłonie.
Tym sposobem ograniczymy ryzyko zakażenia. Aby jeszcze skuteczniej zapobiec zakażaniu zaleca się zastosować sól srebrową sulfadiazyny lub sulfatiazolu. Po kilku dniach powinien się rozpocząć się proces regeneracji, powierzchowna warstwa naskórka zacznie się złuszczać. Wtedy powierzchnia skóry może mieć niejednorodny kolor z jasnymi plamami, ale z czasem kolor stanie się jednorodny i wróci do normy.
Jak chronić oczy? Od dawna wiadomo, że przez tzw. dziurę ozonowa w atmosferze wpływ słońca na organizm(o ile przesadzimy)Może być bardzo niebezpieczny. Aby chronić skutecznie oczy należy stosować dobrze dobrane okulary przeciw słoneczne z odpowiednimi filtrami UV. Absolutnie odradzam kupowanie okularów słonecznych na bazarach, przyulicznych straganach itd. Może się zdarzyć, że trafi się na podróbkę, która może bardzo zaszkodzić twoim oczom. Zaleca się kupować okularów przeciwsłonecznych wyłącznie u optyka, bądź odpowiednich sklepach, które specjalizują się w sprzedaży okularów i maja odpowiednie certyfikaty. Jeśli masz wadę wzroku, być może będą potrzebne okulary z tzw. fotochromem. Ale o tym musi zdecydować lekarz okulista.
Najnowsze komentarze