Zadbaj O Nie

Z czym kojarzą ci się zęby? Pewnie z pięknym uśmiechem w czasie, którego ktoś pokazuje piękne, równe białe zęby? Inne skojarzenie jest mniej miłe. To ból zęba i wizyta u dentysty, która też niemiło się kojarzy. To wszystko prawda. Jednak rola dziąseł, szczęki i zębów jest znacznie ważniejsza niż się wydaje. Niestety większość polaków o tym nie wie lub lekceważy dbanie o zdrowie zębów.

Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie 16 w szczęce) – 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych. Mamy w dzieciństwie żeby mleczne, które wypadaj i są zastępowane zębami stałymi.

Każdy z rodzajów zębów ma inne zadania. Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania. Zęby są częścią układu pokarmowego i służą do rozdrabniania pokarmu.

Zęby człowieka zbudowane są z 3 części:

  • Korony zęba;
  • szyjki zęba;
  • korzenia zęba;

Ząb człowieka zbudowany jest z kolejnych warstw tkanek:

  • szkliwa – najtwardszej tkanki w ludzkim organizmie; pokrywa ono koronę,
  • zębiny – tkanki, która stanowi główną część zęba,
  • miazgi – tkanki wypełniającej komorę zęba  oraz kanał korzenia; w skład miazgi wchodzą naczynia krwionośne, nerwy i tkanka łączna
  • cementu – tkanki pokrywającej korzeń.

Najważniejszą częścią korony jest szkliwo, które jest najtrwalszą częścią ciała. Służy do ochrony powierzchni zęba przez bakteriami i uszkodzeniami mechanicznymi. Zarówno żeby jak i dziąsła są dobrze unerwione.. Dzięki unerwieniu możesz czuć smak potraw, ale niestety także ból. Bóle zębów są sygnałem różnych ich dysfunkcji i wymagają konsultacji stomatologicznej

Niestety zęby i dziąsła jak wszystkie organy czasami chorują. Sprzyjają mi niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz inne schorzenia jak cukrzyca, choroby nerek, krwi itd.

Najczęstszymi chorobami zębów są m.in:

  1. Próchnica

Choroba bakteryjna zakaźna tkanek zęba. W wyniku działania bakterii kwasy wewnątrz organiczne i zewnętrzne niszczą szkliwo zębów

  1. Parantotoza

Parodontoza powstaje w wyniku długotrwałego procesu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze, które gromadzą się w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami

  1. Zapalenie dziąseł

Przyczyną zapalenia dziąseł jest płytka bakteryjna, czyli lepka warstwa, zbudowana z bakterii, która nieustannie odkłada się na naszych zębach

4.Zapalenie okostnej

Zapalenie okostnej zęba objawiające się przede wszystkim niezwykle silnym bólem, promieniującym w kierunku szyi lub głowy. Przyczyny zapalenia mogą być różne – począwszy od nieleczonej próchnicy, przez nieusunięty odcinek korzenia aż po nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe. Zapalenie okostnej zęba za każdym razem wymaga fachowej pomocy stomatologicznej.

5 Wady zgryzu.

Wada zgryzu jest zaburzeniem w budowie i w czynnościach narządów jamy ustnej. Zaburzenie może być ograniczone do zębów lub łuków zębowych i ich wzajemnych relacji. Jeśli nieprawidłowy układ łuków zębowych jest powiązany ze zmienioną pozycją żuchwy, w rysach twarzy widoczna jest asymetria i cofnięcie lub wysunięcie bródki.

Jak dbać o żeby?

  1. Regularne mycie zębów przynajmniej rano wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Szczególnie ważne jest mycie zębów po spożyciu słodyczy. Najlepiej ich w ogóle unikać.
  2. Jedzie i picie pokarmów o umiarkowanej temperaturze tzn. niegorących, ale i nie zimnych.
  3. Używanie zębów wyłącznie do tego, do czego są stworzone. Żadnego otwieranie butelek zębami czy inny tego typu pomysłów.
  4. Regularne kontrole u stomatologa. Przynajmniej 2 razy do roku.
  5. Prawidłowa zbilansowana dieta.
  6. Używanie odpowiedniej szczoteczki i pasty do higieny jamy ustnej. Warto też stosować nić dentystyczną.

O żeby warto dbać nie tylko z powodu ładnego uśmiechu czy wolności od bólu, ale także by zapobiegać innym schorzeniom.

Nieleczone zęby mogą być przyczyna chorób zatok a te z kolei mogą niekiedy powodować choroby płuc. Utrzymywanie próchnicy w jednym zębie powoduje zagrożenie jej przenoszenia się na inne zęby. To wydłuża leczenie i w przypadku leczenia prywatnie zwiększa koszty.

 

Leave a Comment