Krzepa

Powiedz mi czytelniku, z czym kojarzy ci się słowo krzepa. Z mężczyzną? Mięśniami? Siłą?
Pewnie tak. Oczywiście. Od niepamiętnych czasów dobrze umięśniony mężczyzna budził podziw (czasami strach) i zainteresowanie kobiet. Ale czy wiesz, co to są mięśnie i do czego służą? Jak działają? Czy podlegają jakimś kontuzją czy chorobą? Jeśli ten temat cię interesuje to zapraszam do lektury.

Wszystkie ssaki, gady czy płazy maja mięśnie. Są im niezbędne do życia. Tak niezbędne. Wszak serce to miesień który rozprowadza krew przez układ krwionośny do wszystkich komórek organizmu. Mięśnie umożliwiają nam oddychanie, trawienie wydalania itd.
Ogólnie rzecz biorąc działają na zasadzie skurczów i rozkurczania.

Rodzaje mięśni:

1. Gładkie – ich włókna mają kształt wrzeciona, zawierają jedno jądro. Tworzą warstwy włókien ułożone obok siebie. Ten rodzaj mięśni występuje w ściankach przewodu pokarmowego, tętnic, żył, pęcherza moczowego i innych narządów wewnętrznych.
Służą do wywierania ciśnienia na otaczaną przez nie przestrzeń. Charakteryzują się tym, że ich skurcz jest stopniowany. Kurcze mięśni gładkich jest powolny, ale nie męczą szybko. Kurcze tych mięśni są poza naszą kontrolą

2. Szkieletowe – ich komórki mają wydłużony, cylindryczny kształt, posiadają wiele jąder i prążki (kurczliwe struktury wewnątrz włókna mięśniowego). Ten rodzaj mięśni jest połączony ze szkieletem i umożliwiają ruch. W odróżnieniu do mięśni gładkich kurczą się szybko i szybko męczą, ich skurcz jest zależny od naszej woli.

3. Mięsień sercowy – jest zbudowany z wydłużonych, cylindrycznych komórek, którą są rozgałęzione, z jednym lub dwoma centralnie ułożonymi jądrami. Ich połączenia umożliwiają szybkie i uporządkowane rozchodzenie się impulsu pobudzającego mięsień do skurczu. Mięsień sercowy w odróżnieniu od pozostałych typów mięśni nie męczy się (zawiera wiele tlenu i substancji odżywczych). Jeśli jest sprawny to kurczy się w regularnych odstępach czasu, niezależnie od naszej woli.

Zmęczenie mięśnia następuje wtedy, gdy mięsień szkieletowy jest stale pobudzany przez dłuższy czas i przestaje odpowiadać na kolejne, dopływające do niego bodźce.

Przykłady mięśni w ciele człowieka:

• Zginacze palców
• Twarzowe
• Piersiowy większy
• Szeroki szyi
• Czworoboczny
• Prosty brzucha
skośny zewnętrzny brzucha
• Naramienny
• Dwugłowy ramienia
• Trójgłowy ramienia
• Krawiecki
• Brzuchaty łydki
• Czworogłowy uda

Na czym polega współdziałanie mięśni i szkieletu:

Mięśnie są połączone z kośćmi za pomocą ścięgien, zbudowanych ze ściśle do siebie przylegających, nierozciągliwych włókien. Ponieważ ścięgna nie rozciągają się, siła skurczu mięśnia przenosi się bezpośrednio na kość. Jeden mięsień może wywołać skurcz tylko w jednym kierunku. Dlatego mięśnie współpracują parami, powodując ruchy sobie przeciwstawne.

Uraz mięśnia – przyczyny

Do urazu mięśnia może doprowadzić:

1. Przetrenowanie – niedostosowanie liczby przerw między treningami. Przerwy są bezwzględnie konieczne dla prawidłowego zregenerowania tkanek.

2. Nieprawidłowe lub niedostateczne rozciąganie mięśni, poprzedzające ich wzmacnianie siłowe lub wytrzymałościowe.

3. Niedostateczne rozgrzanie mięśni, które skutkuje ograniczoną koordynacją nerwowo-mięśniową. Dzieje się tak, gdy mięśnie są nieprzygotowane do wzmożonego wysiłku, czyli nie poprzedza go należyta rozgrzewka

4. Raptowne, dynamiczne ruchy: start do biegu, zmiana kierunku biegu, wyskok do piłki lub lądowanie po wyskoku.

5. Bardzo silny ruch rozciągnięcia mięśnia, spowodowany czynnikiem zewnętrznym,

Leczenie kontuzji mięsni:

• Ból mięśni następuje wskutek przetrenowani lub przeciążenia. Leczy się go przez odciążenie mięśnia ograniczając jego ruch oraz maściami oraz żelami przeciwbólowymi.
• Naciągnięcia mięśni – leczy się podobnie jak ból mięśni plus odpowiednią rehabilitacją.
• Zerwanie mięśni – leczy się operacyjnie.

Leave a Comment