Nawet medyczny laik zdaje sobie sprawę, że ludzki organizm należy traktować, jako całość. Każdy organ ma jakieś określone zadanie i jego dobra praca lub dysfunkcje wpływają ma inne części ciała. I tak np. kłopoty z układem trawiennym wpływają na pracę innych organów jak serce, płuca nerki. Wystarczy, ze wystąpią dysfunkcje żołądka, dwunastnicy czy jelita cienkiego i zaburzą prawidłowe przyswajanie żelaza, a to może skutkować spadkiem poziomu hemoglobiny, której zadaniem jest dostarczenie tlenu do wszystkich komórek ciała. Taki stan w ostrej postaci poważnie zagraża głównie pracy serca i mózgu.
Wiadomo jednak, że są organy niejako nadrzędne priorytetowe od pracy, których zależy nasze życie. Takim organami są m.in. serce i układ krwionośny, żołądek, wątroba, trzustka, płuca, nerki i mózg. Są też organy niejako opcjonalne, jak wyrostek robaczkowy, śledziona, woreczek żółciowy itd. Można bez nich jakoś funkcjonować, lecz po ich usunięciu następuje zachwianiem homeostazy w organizmie i z czasem pojawiają się kłopoty w postaci różnych schorzeń
Jest jednak jeden najważniejszych organ w naszym ciele, które zaprzestanie pracy oznacza śmierć biologiczną człowieka. Tym organem jest mózg. Nie bez powodu jest przez wielu nazwany największym cudem natury. Moim zdaniem słusznie.
Czym właściwie, jest mózg, z jakich części się składa i co możesz zrobić czytelniku by wspierać jego pracę i czego nie robić by mu nie szkodzić tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Mózg to główny organ ośrodkowego układu nerwowego. Jest umieszczony w układzie kostnym zwanym czaszką i jest chroniony przez tzw. opony oraz płyn mózgowo-rdzieniowy. Zadaniem tego płynu jest wyrównywanie ciśnienia w czaszce oraz ochrona przed wstrząsami.
Mózg waży średnio 1200-1400 gram i mózg mężczyzny jest nieco cięższy niż mózg kobiety. Pomimo, że masa mózgu stanowi średnio 2% masy ciała, wykorzystuje on aż 20 % przechodzącego przez organizm tlenu, a jego zużycie energii jest 10 razy szybsze niż pozostałych narządów.
Wiadomo, że dzięki pracy mózgu odbierasz niemal wszystkie bodźce zarówno ze świata zewnętrznego, jak i z wnętrza ciała. Zajmuje się on przetwarzaniem informacje i adaptuje organizm do zmieniających się warunków. Mózg jest centrum sterowania całego organizmu. Kontroluje temperaturę, położenie ciała oraz pracę narządów wewnętrznych i gdy jest taka potrzeba koryguje ewentualne błędy. Jest on odpowiedzialny za wszelkie procesy poznawcze od tych najprostszych do myślenia abstrakcyjnego Najczęstszymi chorobami mózgu są m.in.: wylew krwi do mózgu, nowotwory, choroba Parkinsona, urazy mózgu.
Jak najlepiej dbać o mózg by funkcjonował możliwe długo i bez zakłóceń? Wiadomo, że bodajże od 25 roku szycia neurony w każdej chwili życia obumierają i jest to proces nieodwracalny i poza naszą kontrolą. Na szczęście mamy zapas komórek mózgu tak ogromy, że teoretycznie wystarczyłby na 1000 lat.
Wiadomo, że mózg jest zależny od poprawnej pracy innych organów oraz od naszego trybu życia. W ogóle cały nasz organizm lubi regularny, stabilny tryb życia. Podobnie jest z mózgiem.
Pracy mózgu sprzyjają:
- Ruch na świeżym powietrzu
- Racjonalna dieta.
- Unikanie stresu.
- Dbanie o dobry nastrój i unikanie destrukcyjnych emocji.
- Dbanie o zmysły.
Czynniki wpływające negatywnie na pracę mózgu:
- Używki(alkohol, kawa, herbata, palenie tytoniu)
- Śmieciowa dieta( fast-foody, duże ilości słodyczy, nadmiar rafinowanego cukru, wszelkie dodatki chemiczne do żywności)
- Stres
- Brak ruchu.
- Praca która obciąża nasze zmysły ( hałas, praca z chemikaliami, złe oświetlenie itd.)
Najnowsze komentarze