Ona Jest Pierwszą Linią Obrony

Jak się o niej myśli to niemal zawsze w sensie estetycznym Często padają określenia takie jak gładka, aksamitna, delikatna itd. Lubimy jak jest gładka, Świerża, czysta i bez zmarszczek, bo po prostu jest wtedy naszą ozdobą. Jednak czy myśląc o skórze ktokolwiek się zastanawia jak niezwykle ważna rolę spełnia dla naszego zdrowia? Obawiam się, że rzadko komukolwiek przychodzą na myśl takie refleksje.

 

Tymczasem nasza skóra to pierwsza linia obrony przed bakteriami i wirusami. Gdyby byśmy jej nie posiadali to nie tylko byśmy nie wyglądali bardzo niestetycznie, lecz po prostu byśmy nie przeżyli nawet paru minut. Chorobotwórcze bakterie i wirusy nie mają żadnej tamy błyskawicznie by dokonały dzieła zniszczenia.

 

Na szczęście ją mamy i chroni nas na ogół skutecznie. No właśnie na ogół. Skóra jest częścią organizmu i jak każdy organ podlega różnym dysfunkcjom i chorobom. Leczeniem schorzeń skóry zajmuje się Dermatologia. Jak leczenie skóry jest niejednokrotnie trudnym zdaniem niech świadczy fakt, że wiedza medyczna o dermatologii to siedem opasłych tomów. Oczywiście nie wiemy wszystkiego o funkcjach skóry i chorobach z nią związanych wiec tych tomów będzie nadal przybywać wraz z rozwojem wiedzy medycznej.

 

Skóra to największy narząd naszego ciała. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej, w której są rozmieszczone mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe oraz naczynia krwionośne, a także zakończenia nerwowe. Jej powierzchnia u dorosłej osoby dochodzi do 2 m2. Grubość, w zależności od okolicy ciała, może wynosić od 0, 5 do 4 mm.

Jakie są jej funkcje?

Jej podestowe funkcje to termoregulacja, czyli ogrzewa, gdy jest zimno a chłodzi, gdy na zewnątrz jest gorąco, ochrania narządy wewnętrzne. Mechanizm termoregulacji polega na tym, że naczynia krwionośne zwężają się lub rozszerzają, by zmniejszyć lub zwiększyć przepływ krwi. Regulowaniem temperatury zajmują się też gruczoły potowe. Ich wydzielina, czyli pot, spływając i stygnąc, chłodzi nasze ciało Dla doświadczonego lekarza jest ważnym obiektem wstępnego badania, ponieważ często na skórze widać pierwsze symptomy wielu chorób. Ważną rolą skóry jest odbieranie bodźców dzięki receptorom, czyli strukturom nerwowym odpowiedzialnym za czucie. Dzięki temu mechanizmowi odczuwamy wrażenia dotykowe, czujemy ból, ciepło lub zimno.

 

Najczęstsze choroby skóry to:

1. Grzybica – zakażenie skóry wywołane przez różne gatunki grzybów. Najczęściej spotykanymi grzybicami są grzybica stóp i grzybice odzwierzęce. Grzybicą można się zarazić poprzez kontakt z jej zarodnikami, które dzięki wilgoci i ciemnym pomieszczeniom szybko się rozmnażają. Znaleźć je można wszędzie: w sierści zwierząt, na wykładzinach, dywanach, w meblach, w ziemi (glebie), błonach śluzowych innych ludzi.

 

 

  1. Łuszczyca – na łuszczycę choruje około 2% ludzi na świecie. Jej objawy to różnorodne zmiany skórne: komórki skóry rozmnażają się w szybszym tempie niż normalne. W miejscach zmian skóra staje się pogrubiała i pokrywa się masami srebrzystych łusek. Skłonność do łuszczycy jest uwarunkowana genetycznie. Łuszczyca też uszkadza stawy, a także, kiedy działa nieprawidłowo układ odpornościowy chorego atakuje własne tkanki.3. Bielactwo to brak pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy). Chorzy niemający pigmentu w skórze są wrażliwi na działanie promieni słonecznych, mają odbarwione plamy skórne różowego koloru. Często są w miejscach odsłoniętych: na twarzy, rękach, a także na skórze głowy owłosionej odbarwieniu ulegają także włosy. Nie ma obecnie leczenia na bielactwo, zwykle osoby chore stosują kremy maskujące. Może być chorobą wrodzoną.

    4.
    Bielactwo paznokci – białe plamki w płytkach paznokciowych, spowodowane zaburzeniami tworzeniu płytki paznokciowej. Częstą przyczyną bielactwa paznokci mogą być urazy mechaniczne, długotrwały kontakt z roztworami różnych soli. Podobnie jak albinizm, może być chorobą wrodzoną.

    Jak zapobiegać chorobom skóry?

 

Nie ma w 100% pewnych sposobów zapobiegania chorobom skóry, ponieważ jest zbyt wiele czynników sprzyja ich powstawaniu. Podstawą jest pedantyczna higiena.

Bardzo ważny jest nawyk mycia rąk po przyjęci z dworu, z przechodni zdrowia, od lekarza i miejsc gdzie najczęściej można spotkać czynniki chorobotwórcze jak sklepy obuwnicze, przebieralnie czy pływalnie. Wykluczone jest korzystanie ze wspólnych ręczników, sztućców, szklanek itd., To sprzyja także groźnym chorobom zakaźnym , nie tylko dermatologicznym.

Nie wolno lekceważyć nawet małych skaleczeń, zadrapań czy innych uszkodzeń skóry. Ważna sprawą jest, że gdy one już wystąpią jak najszybciej je odkazić np. Octeniseptem.

Gdy stwierdzimy jakieś niepokojące zmiany na skórze to trzeba jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa. Zaniedbane choroby skóry mogą być leczone całymi latami.

 

 

 

Leave a Comment